SSK Prim Sorgulama

SSK Prim Sorgulama

SSK Prim Sorgulama

Uzun yıllardan beri bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaktasınız. Peki, sigorta primlerinin düzgün olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmekte midir? Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinizin zamanın da ve düzenli olarak ödenip ödenmediğinizi öğrenebilmenizi sağlayan e-devlet hizmetlerini kullanıma sunmuş bulunmaktadır. Sgk prim sorgulama ile işvereniniz sizin adınıza primlerinizi düzenli olarak kuruma yatırmakta mı ne kadar prim ödenmekte gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu günümüzün ve çağımızın getirmiş olduğu yenilikleri yakından takip etmekte ve uygulamalarına da yansıtmaya özen göstermektedir. Çağımızın bilgisayar ve internet çağı olduğunu düşünürsek bu imkanları en iyi değerlendirmekteolan devlet kurumlarından birisi de Sosyal Güvenlik Kurumudur.

SSK prim sorgulama ile adınıza yatırılmış olan primleri öğrenebilir ne kadar prim gününüzü ödeme yapıldığını görebilirsiniz. Sosyal güvenlik Kurumu tarafından sunulan bu hizmeti kullanabilmek için herhangi bir kullanıcı adı ya da şifre gerekmemektedir. Sadece size özel olan kimlik bilgileriniz ile erişim sağlayabilmektesiniz. Bunun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumunun sunmuş olduğu hizmetlere e–devlet aracılığı ile de ulaşılabilmektedir.

E–Devlet hizmetlerinden yararlanabilmek için PTT’den şifre alınması gereklidir. Herhangi bir PTT şubesine üzerinde T.C. Kimlik Numaranızın yazılı olduğu bir kimlik belgesi ile müracaat etmeniz durumunda e–devlet şifresi tarafınıza verilmektedir. PTT tarafından verilmiş olan bu şifre aracılığı ile e–devlet sistemine giriş yapabilir ve Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından internet ortamında sunulan hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz. Kurumun elektronik ortamda sunmuş olduğu bu hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi aracılığı ile ya da e–devlet sitesi aracılığı ile yararlanmak mümkündür.
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 12 yorum yapıldı:

 1. sinan diyor ki:

  işverenlerin ssk primlerimizi yatırıp yatırmadığını esgm.sgk.gov.tr sitesi ssk prim sorgulama yapabiliyormuyuz.

  1. admin diyor ki:

   sinan bey gerekli bilgilerinizi girerek tüm ssk işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 2. mahmut diyor ki:

  iş yerim ssk primimi ödemiyor ne yapmam lazım.

  1. admin diyor ki:

   mahmut bey ssk priminiz yatırılmıyor yada sigortasız çalıştırılıyorsanız size en yakın sgk müdürlüğüne veya http://internetd1.sgk.gov.tr/IletisimFormu/ bağlantısını kullanarak durumunuzu şikayet edebilirsiniz.

 3. seda diyor ki:

  bu güne kadar yatmış sigorta günüme nerden bakabilirim

  1. admin diyor ki:

   Seda hanım ssk prim sorgulama işleminizi esgm.sgk.gov.tr bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.

 4. muhlis özdemir diyor ki:

  2000 yılında emekli oldum intibak yasasından yararlanıyormuyum nekadar yararlanıyorum

  1. admin diyor ki:

   Muhlis bey intibak yasası 2000 ve öncesi emeklileri kapsar.

 5. hilal karakaş diyor ki:

  ben açıköğretim 3.sınıftayım elime prim borcum olduğuna dair sgkdan zarf geldi.sgkdan yararlanma hakkımda sona ermıs.suan yeni evledim eşim memur tam olarak ne yapmalıyım sgkda eşimin uzerıne gecınce mı prım borcum ortadan kalkar yoksa öğrencı kımlık belgemle mı? lütfen yardımcı olun…

 6. ENVER ÖZYURT diyor ki:

  Bir yakınım 2000 den önce emekli olmuş.İntibak yasasından yararlandığını nasıl öğreniriz.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

 7. tuncay diyor ki:

  selam hastane rapor kagırdımı ssk ya gönderdi ama ssk işleme sisteme geçmiyor ne yapabilirim kayserideyim

Yorum Yaz

Genel