SSK Prim Hesaplama

SSK Prim Hesaplama

SSK Prim Hesaplama
Ssk prim hesaplama işlemleri sigortalı olarak çalışmakta olan kişilerin almış oldukları brüt ücretler üzerinden yapılmaktadır. Ssk prim hesaplama işlemlerinde primlerin tamamı işçinin maaşından tahsil edilmemektedir. Ssk primlerinin % 14 oranı işçi tarafından % 19,5 oranı da işveren tarafından ödenmektedir. Ssk prim hesaplama işlemlerinde işsizlik sigortası primi de bulunmaktadır. İşsizlik sigortası primi % 3 oranındadır. Ssk prim hesaplama işleminde % 14 işçi, % 19,5 işveren, % 3 oranında da işsizlik sigortası ödeneği ile birlikte toplam % 36,5 oranında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeme yapılması gerekmektedir.

Ssk prim hesaplama işlemine örnek verecek olursak eğer, bir çalışanın 3500 – TL brüt ücret aldığını varsayarsak eğer 1277,50 – TL Sgk prim ödemesi olmaktadır. Bu durumda 3500 – TL brüt ücret alan bir işçinin Sigortaya ödenmesi gereken prim bedeli 1277,50 – TL olarak hesaplanabilir. Sgk prim ödemeleri bir sonra ki ayın son gününe kadar kuruma yapılması gerekmektedir. Ancak işveren dilerse işçilere ait Sgk primlerini kredi kartı ile sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden de gerçekleştirebilmektedir.

 
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. ihsan kaya diyor ki:

  emeklilik hesaplaması

 2. tarık sancak diyor ki:

  23.11.2001sıgorta girişim var ama sigorta pırim yilin başlangic tarihi 2004 aralık ayi ne zaman emekli olabilirim

 3. aslan12 diyor ki:

  işveren,işgöremez raporlu hastayı çalışıyor.gösteriyor ama sgk primini yatırmıyor.İşçi çalışamadığı için maaş alamıyor.işin kötüsü SGK, bunu görüyor.

 4. asiye karakoç diyor ki:

  28 01 1970 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 01/04/2004 ne zaman emekli olabilirim eksik piriödemem yok

  1. admin diyor ki:

   Asiye hanım http://e-sgk.net/sgk-ssk-emeklilik-yasi-hesaplama/ yazımızı inceleyerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 5. irfan karabıyık diyor ki:

  04 05 1969 dogumluyum 1985 te cıraklık egıtımden aldıgım ssk numaram gecerlı mı ama ssk dan aldıgım hızmet dokumunde bellı aylarda pırım yatmıs 4 yıl ıcerısınde 200 kusur gun gozukuyor emeklılıge yansırmı

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain