SSK İlişiksizlik Belgesi

SSK İlişiksizlik Belgesi

SSK İlişiksizlik Belgesi
İlişiksizlik belgesi, ihale yapan kurumun ya da hizmet sağlanan kamu kurumunun işlerinin teslim edilmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilerek alınabilmektedir. İhaleye katılan işveren kamu kurumundan işin sorunsuz olarak teslim edildiğine dair ve iş ile ilgili gerekli belgeleri temin ettikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu evraklarını teslim eder. Eğer kuruma teslim edilen evraklarda herhangi bir sorun ya da eksik yok ise teslim edilen dosyanın içeriği kontrol edilir. Dosya da bulunması gereken diğer evraklar ise, sigortalı işe giriş ve çıkış bildirgeleri, sigortalılara ait eğer var ise eksik gün bildirimleri, sigorta evrakları ile çalışanların bilgilerinin doğruluğu, ihale yapan kurum ile işveren tarafından sunulan evrakların birbirlerine olan uygunluğu incelenenevraklardır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenen dosya içerisinde ki evrakların eksik ya da hatalı olması durumunda iade edilmektedir.

İşyeri tarafından kuruma verilen evrakların eksiksiz ve doğru olması durumunda yeterli oranda işçilik bildirilmiş ise ilişiksizlik belgesi verilmektedir. Ancak işçilik oranı ile asgari işçilik oranının bildirilmediği durumlarda ilişiksizlik belgesi verilmemektedir. Yapılan inceleme neticesinde tespit edilen bu eksiklikler işverene bildirilir. İşveren tarafından asgari ve fark işçilik oranlarının ödemesinin yapılması için işverene tebligat çıkarılır. Tebligatın çıkarılmasının ardından da işverenin 1 ay içerisinde bu tutarın ödenmesi istenir. İşveren bu tutarı 1 ay içerisinde öder ise ilişiksizlik belgesi alabilmektedir.

 

 

 

 

 
Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. fatih hamarat diyor ki:

    diş protez meslek dalının asgari işçilik oranı yok ihale ile diş protez işi yapıyorum oran belli olmadığı için üç senedir teminatlarımı alamıyorum Türkiye de her ilin SGK sı diş protez ile uğraşan meslektaşlara ilişiksiz belge veriyor sadece BALIKESİR SGK oran belli değil deyip belge vermiyor

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain