SSK Gün Dökümü Sorgulama

SSK Gün Dökümü Sorgulama

SSK Gün Dökümü Sorgulama

SGK – SSK Prim Sorgulama Yapmak

SSK yani açılımı ile Sosyal Sigortalar Kurumu, uzun yıllardır çalışana hizmet veren, çalışanların emeklerini boşa çıkarmayan bir kurumdur. Sosyal Sigortalar Kurumu, son dönemde hizmet anlamında Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ile birleşip SGK Yani Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında çalışan ve işverenlere tek bir çatı altından hizmet vermeye başlamıştır.

Eskiden SSK kuyrukları dillere destandı. İnsanlar sabahın erken saatlerinde Sosyal Sigortalar Kurumu’na gelir, önünde oluşan kuyruklarda saatlerce bekler, kendilerine sıra geldiği zaman da işlemlerini yaptırmak için yine dakikalarca uğraşırlardı. Bir hastaneden herhangi bir sağlık sorunu için randevu almak, saatlerini bazen günlerini alırdı SSK lıların. Bir SSK sicil numarası öğrenmek bile işkenceydi ve özellikle de belli bir yaşın üzerine gelmiş emekliler, o halleriyle kuyrukta uzun süre beklediklerinden çeşitli sağlık sorunları ile bile karşılaşıyorlardı.

Daha sonrasında e devlet şifresi diye bir şifre sisteme kondu ve bu şifre sayesinde internet üzerinden her türlü döküm ve işlemi yapabilir oldu SSK’ lılar. E devlet şifresi yakın bir postaneden, şahsen başvuru ile, nüfus cüzdanı yoluyla alınan bir şifreydi. O şifre alındıktan sonra işlemler online olarak interaktif bir şekilde yapılabilir oldu.

SSK gün dökümü sorgulama, çalıştığınız kurumun sizin sigorta primlerinizi düzenli ödeyip ödemediğini, maaşınızı doğru miktarında gösterip göstermediğini görebilmeniz için hazırlanan bir sorgulama işlemidir. SSK gün dökümü sorgulama artık e devlet şifresi olmadan, sadece tc kimlik numaranız, nüfus cüzdanı seri numaranız, sosyal güvenlik sicil numaranız ve isim soyad bilgileriniz ile, şifresiz olarak öğrenilebilir. Böylelikle uzun kuyruklara girmeden, günün istediğiniz herhangi bir saatinde bilgisayar başından sadece nüfus cüzdanınız ve internet bağlantınız ile öğrenebileceğiniz, hatta yazıcınız varsa tıpkı Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan alacağınız belge gibi yazılı döküm alabileceğiniz bir sisteme dönüşmüştür.

SSK gün dökümü öncelikle emeklilik yaşınızı hesaplamada size faydalı olacaktır. Çünkü emekli olabilmek için Sosyal Sigortalar Kurumu mensubu olarak belirli gün sayısını doldurmanız gerekir. Ayrıca sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeniz için yine belirli süre SSK primlerinizin düzenli ödenmiş olması ve bunun Sosyal Sigortalar Kurumu’na yansımış olması gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu üzerinden sorgulama yapılabilir.
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. gökhan diyor ki:

    işçiyim asgari üçret yetmiyor

  2. mohibullah diyor ki:

    işçiyim ama sigortam yatmıyor

Yorum Yaz

Genel