Ssk Borçlanma Talep Dilekçesi

Ssk Borçlanma Talep Dilekçesi

SSK Borçlanma Talep Dilekçesi
Sigortalı olarak çalışmakta olan kişileri askerlik ya da doğum nedeni ile prim ödemesi gerçekleşmeyen günlerini borçlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanabilmektedir. Doğum borçlanması sigortalı kadın çalışanlar tarafından gerçekleştirilirken askerlik borçlanması da askerlik hizmetini er ya da erbaş olarak yapan ya da yedek subay okulunda geçirilen süreleri kapsamaktadır. Erkek çalışanlar er ya da erbaş olarak geçirmiş oldukları süreler ile askerliğini yedek subay olarak yapan erkek sigortalılar da yedek subay okulunda geçen süreleri borçlanabilme imkânına sahiptir. Borçlanma talep dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmektedir. Kurum’a verilecek olan dilekçe de borçlanılmak istenen sürenin de belirtilmesi gerekmektedir.

Askerlik borçlanmasında askerde geçirilen tüm günler borçlanılmak zorunda değildir. Kişi istediği kadar süreyi borçlanabilmektedir. Ne kadar süre ile borçlanma yapmak istediğine dair başvuru talep dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapar. Yine aynı şekilde kadın çalışan doğum yapmasının ardından prim ödemesi yapılmayan süreleri borçlanabilmektedir. Kadın sigortalı en fazla 2 doğum için borçlanma gerçekleştirebilmektedir. Ne kadar süre ile borçlanma yapacağına dair borçlanma talep dilekçesi ile kuruma başvuru yaparak borçlanma işlemlerini gerçekleştirebilir.
Etiketler: , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Hasan Yılmaz diyor ki:

    Çok güzel açıklamışsınız konuyu.

  2. kayhan diyor ki:

    kendı adımıza aılemızden bırı basvuru yapabılırmı

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain