SSK 4/A İşten Ayrılış Bildirgesi

SSK 4/A İşten Ayrılış Bildirgesi

SSK 4/A İşten Ayrılış Bildirgesi
Sigorta ile ilişkilendirilen ve hizmet akdi ile çalıştırılmakta olan kişiler 4/A olarak adlandırılmaktadır. 4/A olarak çalışmakta olan sigortalıların işe girişlerinde ve işten ayrılmaları sırasında sigortaya bildirge verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. SSK 4/A işten ayrılış bildirgesi çalışanın hizmet akdinin yenilenmemesi durumunda ya da ilgilinin herhangi bir nedenle işten ayrılması durumunda düzenlenmektedir.

SSK 4/A işten ayrılış bildirgesi elektronik ortamda düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirtilen nedenler ile elektronik ortamda düzenlenmeyen işten ayrılış bildirgeleri posta yolu ile ya da elden kuruma teslim edilmelidir.

İşten ayrılış bildirgesinin zamanında Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilip iletilmediği konusunda postanın kuruma ulaşma tarihi esas alınmaktadır.SSK 4/A işten ayrılış bildirgesi kanunda belirtilen süreler içerisinde düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmelidir. İşten ayrılış bildirgesinin kuruma iletilmesinden işveren sorumlu tutulmaktadır.

Hiç verilmeyen ya da zamanında kuruma iletilmeyen işten ayrılış bildirgeleri nedeni ile idari para cezası uygulanmaktadır. İşten ayrılış bildirgesinin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması, ilgilinin işten ayrılış sebebinin de belirtilmesi gerekmektedir. İşverenler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak elektronik ortamda SSK 4/A işten ayrılış bildirgesi düzenleyerek kuruma iletebilmektedir.

 
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ömer güzel diyor ki:

    calışmakta olduyum akaryakıt istasyonundan calışma saatlerinin saglıksız olduyu için ayrılmak istiyorum 6370 iş günü ödenmiş primim var kıdem tazminatımı alabilirmiyim
    sizden acil cvp bekliyom

Yorum Yaz

Genel