Sigortalı Yeni Kayıt

Sigortalı Yeni Kayıt

SİGORTALI YENİ KAYIT

Bir işe girildiğinde sigorta yapılması zorunludur. İşçinin başına kötü bir olay geldiğinde, işte yaşadığı bir kaza anında, işçinin haklarını koruyabilmek adına işverenlerin, işçilerinin sigortalı olmasına dikkat etmelidir. Sigortalı değilse de mutlaka yaptırmalıdır. Aksi takdirde kaçak işçi çalıştırmak suçundan birçok ceza alabilir. Zorunlu staj veya mesleki eğitimin verildiği süre içerisinde de yine işverenlerin, işçilerinin sigortalı olma durumuna dikkat etmeleri gerekir.
Eğer işçinin, yeni girdiği işinde sigortası yapıldıysa bu durumu en geç 1 ay içerisinde, sigortasının bulunduğu eski işine bildirmesi gerekir.

Yeni girilen işte ise en az 15 gün içerisinde sigorta işlemlerinin yani sigortalı işe giriş  bildirgesinin düzenlenip tamamlandıktan sonra SGK’ ya bildirilmesi gerekmektedir. İşe başladığınız şirketin, sigortalı işe giriş bildirgesini SGK’ ya bildirmesiyle birlikte, işçinin başına gelen herhangi bir iş kazasında, iş ile ilgili hastalıkta veya normal bir hastalıkta, gereken bütün ödenekleri SGK tarafından karşılanacaktır. Fakat işveren şirket, bu bildirgeyi gerekli zaman dilimi içerisinde SGK’ ya bildirmez, ihmal eder, süresini geciktirirse, problem işverenden kaynaklandığı için, işçinin karşılaşacağı her türlü olumsuzlukta gereken ödeneği işveren şirket ödemek zorundadır.

Yani hiçbir koşulda çalışanın mağdur edilmemesine özen gösterilir. Ayrıca işveren çalışanının sigortasını yaptırdığı halde SGK’ ya bunu belirtilen zaman içerisinde bildirgeyi yapmaz ise, yine çalışanın başına gelebilecek hastalıkta, kaza da gerekli ödeneği SGK karşılamayacaktır.

Bu yüzden işverenlerin bu sigorta konusunda daha özenli olmaları, zamanında sigortalı işe giriş bildirgesini kuruma bildirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde işverenler mağdur olacaktır.
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. ibrahim halil deniz diyor ki:

  eşim bu ayın 26sında doğum yapıcak benimse siğorta girişim bu ayın 1i yararlanabilirmiyim ve ya da yararlanmak için ne yapmayalım lütfen çok acil en kısa zamanda cvb bekliyorum günler az kaldı sevgiler saygılar

  1. admin diyor ki:

   Ibrahim bey dgk mudurlugune bi danisin benim gorusum olumsuz ams siz yinede sorun

 2. şemşi eğri diyor ki:

  01,06,2013 de işe girdim ssk başlangıcım yapılmış mı

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain