Sigorta Tahkim Komisyonu

Sigorta Tahkim Komisyonu

Sigorta tahkim kurumu, işveren ile işçi arasında olası doğabilecek sorunların çözümü amacı ile kurulmuş bir komisyondur. Sigorta tahkim kurumu, komisyon üyeleri, komisyon müdürü ve müdür yardımcısı ile diğer çalışanlardan oluşur. Bu kuruma; sigorta sözleşmesinde herhangi bir sebeple uyuşmazlığı olan ve çözüme kavuşturmak isteyen kişiler başvurmaktadır. Sigorta tahkim komisyonuna başvurmanın belirli bir maliyeti vardır.

Bu maliyet uyuşmazlık tutarı baz alınarak hesaplanır. 5 bin liraya kadar olan uyuşmazlıklarda 35 TL, 5 binden 15 bine kadar olan uyuşmazlıklarda 100 TL, 15 bin ve üzeri uyuşmazlıklarda ise 250 TL tutarın para ödenmesi gerekir. Bu ücret sigorta tahkim komisyonunun ziraat bankası hesabı aracılığı ile ödenmektedir. Komisyona başvuru yapmadan önce bağlı olduğunuz sigorta kuruluşuna başvuru yapmış olmanız gerekir.

İlgili sigorta kurumunun kesin kararı eğer beklediğiniz yönde gelişmemiş ise sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz. İlk olarak internetten ya da komisyondan edineceğiniz başvuru formunu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra, komisyonun ziraat bankası hesabına yeterli ücreti yatırdıktan sonra, faturası ile birlikte başvuru formuna posta yolu ile komisyona göndererek başvuru kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain