Sigorta Sorgulama

Sigorta Sorgulama

Sigorta Sorgulama

Sigortaya tabii olarak çalışan kişiler, işverenleri tarafından sigortalarının ödenip ödenmediği ya da kaç gün üzerinden ssk primi ödendiği ile ne kadar tutar da prim ödendiği konularını merak ederler. Kimi zaman aylarca çalışmanıza rağmen işveren, sigorta primlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödememiş olabilmektedir. Bu nedenle de sigortanızın kuruma düzgün ve doğru olarak ödenip ödenmediği konusunda bilgi edinmek her çalışanın en doğal hakkıdır. Eskiden bu tür bilgi ve belgeleri almak için kuruma müracaat etmek ve sıra beklemek gerekirken artık birkaç dakika içerisinde kurumdan ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve belgelere elektronik ortam aracılığı ile ulaşabilme imkanı bulunmaktadır.

Teknolojinin getirilerini ve çağın gereklerini en yakından takip eden aynı zamanda da hizmete geçiren Sosyal Güvenlik Kurumu bu alanda ki yenilikleri yakından takip etmektedir. Bu sayede de iştirakçilerine hem hızlı hem de kaliteli hizmet sunabilmektedir.
Sigorta Sorgulama işlemleri, Sosyal Güvenlik Kurumunun elektronik hizmetleri kapsamında yapılabilmektedir. E–Sgk hizmeti adı altında resmi internet sitesi aracılığı ile sigortalı kişi, sigorta durumu hakkında bilgi edinebilmektedir. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için kişisel bilgilerinizi kullanmanız yeterli olmaktadır. Daha önce bu hizmetleri şifreli olarak vermekte olan Sosyal Güvenlik Kurumu artık kişilerin kimliklerin de yer alan bilgilere göre işlem yapabilmektedir. Bu sayede evden, iş yerinden ya da internet bağlantısı olan herhangi bir yerden sigortalılık durumunuz ile bilgi edinebilme şansına sahip olmaktasınız. Bu hizmetleri internet ortamında vermeye başlayan Sosyal Sigortalar Kurumu, sigortalıların kendileri hakkında daha hem hızlı hem de güvenli olarak bilgiye ulaşabilmelerini sağlamak amacını taşımaktadır.

Böylece sigortalı kişi işvereni tarafından kendisi adına Sosyal Sigortalar Kurumuna ne kadar süre ile ne kadar prim ödemesi gerçekleştirilmiş olduğunu görebilmekte ve aynı zamanda da yazıcıdan çıktısını alabilmektedir. Bununla birlikte Sigorta Sorgulama, e–devlet girişi üzerinden de gerçekleştirilebilir. E–Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerine ulaşmak için e–Devlet şifresinin kullanılması gerekmektedir. E–devlet şifresi de PTT şubeleri tarafından kişilerin şahsen kendilerinin TC Kimlik Numarası taşıyan kimlik belgeleri ile müracaat etmesi halinde verilmektedir.
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. sabri sevgi diyor ki:

  sigorta sorgulamak istiyo rum

  1. admin diyor ki:

   sabri bey tüm sgk ve ssk sorgulama işlemlerinizi sgk.gov.tr sitesindeki e-sgk bölümünden gerekli bilgileri girerek yapabilirsiniz.

 2. murat çelik diyor ki:

  birde şu girişleri görebilsek yada bize gönderselerdi daha iyi olacaktıya

 3. bülent içen diyor ki:

  sigorta numaram alış tarihim 1988 ancak prim yatmamış daha sonra 1998 yılında pirim yattı benim ilk giriş tarihim kaçtır.

  1. admin diyor ki:

   Bülent bey 1988 ilk giriş tarihinizdir.

Yorum Yaz

Genel