SGK Yaşlılık Aylığı Alma ve Şartları

SGK Yaşlılık Aylığı Alma ve Şartları

Yaşlılık Aylığı Almak İçin Ne Yapmalıyım?
Sosyal güvence haricinde yardıma ihtiyacı olan kişilere çeşitli yollarla yardım yapılmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda maddi ve manevi gerekli destekler eldeki imkanlar dahilinde insanlara verilmektedir. Bu yardımlardan biri de  SGK tarafından sağlanan yaşlılık aylığı ödeneğidir. 2022 sayılı kanun ile düzenlenen bu yardım şeklinde “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsiz, Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanmasına Dair”  başlıkla tüm düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle yardıma ihtiyacı olan ve 65 yaşını aşmış kişilerin, bu kanun maddelerini dikkatli bir şekilde inceleyerek başvuru yapmaları gerekir. Bu sayede hem gereksiz yere umutlanmamış hem de devlet dairelerini gereksiz yere meşgul etmemiş olurlar.

Başvuru sırasında başvuru formundaki bilgiler eksiksiz ve tam olarak doldurulmalıdır. Bunun ardından bu forma ek olarak muhtaçlık belgesi, nüfus kaydı gibi belgelerde eklenerek başvuru yapılmalıdır.

Yaşlılık aylığı almak için 65 yaş şartı koşulmaktadır. Ayrıca bakacak kimsesi olmayan, sosyal güvenlik kapsamında bağlanmış bir maaşı olmayan, başkaca herhangi bir  maaş almayan kişiler yaşlılık aylığı almak için başvuru yapabilir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler en yakın idari kuruma başvuru yapabilir. Gerekli yardım ve yönlendirmeler buradan kişilere yapılacaktır. Yapılan başvurular yaşlılık aylığı almak için gerekli şartlar dahilinde incelenir. Kişinin mal varlığına kadar inceleme yapılır ve gereken tüm şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Tüm bunların sonucunda kişinin yaşlılık aylığı alıp alamayacağı kararlaştırılır.

Yaşlılık aylığı 100 ile 200 TL arasında değişen bir miktardadır. Miktarın az olması nedeniyle pek çok kişi şartları yerine getirdiği hallerde bu hizmetten yararlanabilir. Ayrıca yardım alacak kişinin sağlık durumu, maddi ve manevi durumu gibi çeşitli hususların değerlendirilmesi ile yaşlılık aylığı belirli oranlarda arttırılabilir.

Tüm bunlar doğrultusunda yaşlılık aylığı yardıma ihtiyacı olan yaşlı kişiler için düzenlenmiş bir hizmettir. Gerekli şartları yerine getiren herkes başvurabilir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki yapılan tüm başvurular titizlikle incelenmektedir. Ayrıca yaşlılık aylığı bağlansa dahi şartlarda olabilecek herhangi bir değişiklik sonucu yaşlılık aylığı kesilebilir. Bunun haricinde belgelerde yapılan usulsüzlükler, sahte belge ile başvuru gibi işlemler cezai işlemlere tabi tutulabilir. Bu nedenle bu konulara dikkat edilmesi gerekir.

 
Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 18 yorum yapıldı:

 1. halil aykul diyor ki:

  merhaba dedem yaslılık aylıgına basvurmustu ama bıze olumsuz yanıt verdıler dunse kaymakamlıga gıttıgımızde yaslılık aylıgı alıyor gozukuyor. bunu nasıl ogrenebılırız yardımcı olursanız sevınırım.

 2. mehmet diyor ki:

  annem 83 yaşında yaşlılık maşı alamıyor oğulları sıgortalıdiye bizim sigortamaız annemi doyuruyor mu neanlam sız iş dir ilaç larını da biz alıyoruz bizim de giderlerimiz var bazen ay başına yet miyor gelir ne yapmalıyız

 3. Deniz yalçın diyor ki:

  Merhaba yaşlı bir yakınım var 70 yaşında yaşlılık maaşı almıyor,bakıma muhtaç hiçbir geliri yok ,emekliliği yok ama oturduğu ev kendisinin evin üstüne çocukları 4 daire yapıp oturuyorlar tapuları yaşlı amcanın üstüne kendi üstüne almamış çocukları bu durumda alabilir mi yaşlılık maaşı yardımcı olursanız sevinirim….

 4. Seviyen Başer diyor ki:

  Yaşım 65i geçti . Yaşlılık maaşı için başvuruyorum. Çocuklarım tarafından SSK güvencem var. Yaşlılık maaşı alabilirmiyim?

 5. salih mutlu diyor ki:

  efendim 81 yaşında elif durna yatalak gelinini yanında çok muhtac msrafı çok fazla sosyal güvencesi kızı tarafından sağlansada mati ihtiyacı var t.c nosu 20498695632 0lan elif durna nasıl bş vurulması lazım bir bilgi lutfen 05359475611

Yorum Yaz

Genel