SGK-SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama

SGK-SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama

SGK – SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır ? 
Ne Zaman Emekli Olabilirim?
Hepimizin ömrümüzün çoğunu çalışarak geçiririz. Bazen hatta çoğu zaman anne, babalarımızdan çok, birlikte çalıştığımız iş arkadaşlarımızı, çocuklarımızdan, eşlerimizden çok patronlarımızı görürürüz. Peki, bize sınırlı verilen bu ömrün çoğunu çalışarak, bir şeyler yaratmaya uğraşarak geçirmek neden? Tabi ki para kazanma kaygısı, kendimize ve sevdiklerimize bir hayat hatta hep daha iyi bir hayat verme çabası ve insanoğlunun doğuştan itibaren bugünlere gelen hayatta kalma içgüdüsü.Bu çalışma hayatı bize neler kazandırıyor? Yukarıda da bahsi geçtiği gibi, çalıştığımız sürece para, sosyal olanaklar ve güç.

Peki ya emeklilik?

Emeklilik bir insanın dinlenme, artık istediğini yapma, istediği saatte uyanma kısacası herhangi bir sınırlama veya kısıtlama olmadan yaşadığı dönemidir. Emeklilik döneminde maddi olarak ve sosyal imkanlar, sağlık imkanları olarak yılların emeğinin karşılığını hak edildiği kadar alabiliyor olmak, insanın 20 belki 30 yılını verdiği işine de harcadığı yılların, ona maddi olarak dönüşünü sağlıyor.

Emekli olmak için devletin Türkiye’de koyduğu iki ayrı kriter var. Öncelikle belli bir süreyi doldurmuş olmanız gerekiyor. Yani devletin belirlediği sayıda primin sosyal güvenlik kurumuna ödenmiş olması gerekiyor. İkinci kıstas da belli bir yaşı doldurmuş olmanız. Yani yeterli sayıda ssk primi ödenmiş olsa da, eğer açıklanan yaşı doldurmadıysanız, size emekli olup maaşa bağlanma ve emeklilerin yararlandığı çeşitli kolaylıklardan yararlanma fırsatının tanınması için beklemeniz gerekiyor.

SGK eski adıyla SSK emeklilik yaşı hesaplama işlemini nasıl hesaplarız? Emeklilik kadınlara ve erkeklere göre değişiklik gösterir. Erkek ve bayanların yaşama süreleri ve vücut yapıları farklılıkları göz önünde bulundurularak böyle bir sistem getirilmiştir. Ayrıca doğum tarihine göre de emeklilik yaşı hesaplama sistemi farklılık gösterebilir.

Emeklilik yaşınızı bulmak için; günümüzün tam tarihini yazıp, gün ay ve yıl olarak doğum tarihinizi yazıp birbirinden çıkarıp tam yaşınızı bulup ilk adımı tamamlayabilirsiniz. Daha sonra tam yaşınızı kullanarak, emekli olma yaşınızı toplayarak, emekli olacağınız tarihi bulabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için 25 senelik bir dönemlik ssk primlerinizin düzenli yatırılmış olması gerekmektedir.

Ayrıca emeklilik yaşı ile ilgili kanunda yapılan birtakım değişiklikler nedeniyle 1976 veya öncesinde işe başlamış birinin beklemesi gereken yaş 45 iken, 1999’da SSK lı olarak işe başlamış birisi 60 yaşını beklemek zorunda kalıyor.

emeklilik yaşı hesaplama ile ilgili gelen aramalar :
emekli sandığı emeklilik hesaplama , ssk emeklilik yaşı hesaplama ,mekli sandığı emeklilik yaşı hesaplama ,emeklilik hesaplama , emeklilik sorgulama ,emeklilik maaşı hesaplama , bağkur emeklilik yaşı hesaplama ,memur emeklilik yaşı hesaplama

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI KULLANINIZ.

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA İÇİN : LÜTFEN TIKLAYINIZ.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM ? İÇİN : BURAYA BAKINIZ
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 44 yorum yapıldı:

 1. MURAT CALISKAN diyor ki:

  SLM BEN BELCIKATAYIM ANNEM ICIN EMEKLI NASIL OLUR SARTLAR TAMAM OLARAK NE ANNEMI HIC CALISMISLIYI YOK NE BELCIKADA NE DE TURKIYEDE ANNEMIN YASI 58 .BENIM ANNEM 15 SENEDIR BELCIKADA TAM OLARAK HAGI EVRAKLAR LAZIM ANNEMI TURKIYEDE EMEKLI OLMASI ICIN BILGILENDIRIRSENIZ SEVINIRIM

 2. mehmet diyor ki:

  17 mart 1970 doğumluyum 1992 eylül ile 1994 kasım arası bağkurum var sonra 1995 ocak ile 2009 eylül arası emekli sandığı primim var 2009 ve bu zamana kadarda sigorta ve bağkurum devam ediyor aynı şekilde askerelik borçlanmasını ödemiş durumundayım.Bu şartlar altında ne zaman emekli olabilirim. SAYGILAR…

 3. mehmet aydın diyor ki:

  bu hesaplama bütün hizmet birleştirmeleri için geçerlimi ben emekli sandığına tabi bir öğretmenim ssk hizmetimde var 1985 de başladı 1995 dede öğretmenliğe başladım bu cetvel beni emekli ediyor ama buradaki meb personeli olamazsın diyor emekli sandığı şartlrına göre.

 4. atay gunduz diyor ki:

  slm ben 1971 dogumluyum fransya 13 yasimda geldim is hayatima 17 yasinda basladim 1988 de ve 2010 yilinin besinci ayinin 10unda malulen emekli oldum bel rahatsizlim vardi ve bu sene turkiyede bir is yeri actim bir arkadasla sikortamida actirdim bu arada ama arkadasla sorun cikti is yerini kapatmak zorunda kaldim oyle gerekti ne yapalim saglik olsun turkiyedesikortam acik olduna gore zaten primlerimi her ay yatiriyorum size sorum turkiyede ne zaman emekli olabilirim kac yasinda mesela ve ne tur evrak gerekiyor bilgilendirebilirseniz sevinirim fransaya gidis tarihim 1984 saygilar diliyorum hayirli isler

Yorum Yaz

Genel