SGK-SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama

SGK-SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama

SGK – SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır ? 
Ne Zaman Emekli Olabilirim?
Hepimizin ömrümüzün çoğunu çalışarak geçiririz. Bazen hatta çoğu zaman anne, babalarımızdan çok, birlikte çalıştığımız iş arkadaşlarımızı, çocuklarımızdan, eşlerimizden çok patronlarımızı görürürüz. Peki, bize sınırlı verilen bu ömrün çoğunu çalışarak, bir şeyler yaratmaya uğraşarak geçirmek neden? Tabi ki para kazanma kaygısı, kendimize ve sevdiklerimize bir hayat hatta hep daha iyi bir hayat verme çabası ve insanoğlunun doğuştan itibaren bugünlere gelen hayatta kalma içgüdüsü.Bu çalışma hayatı bize neler kazandırıyor? Yukarıda da bahsi geçtiği gibi, çalıştığımız sürece para, sosyal olanaklar ve güç.

Peki ya emeklilik?

Emeklilik bir insanın dinlenme, artık istediğini yapma, istediği saatte uyanma kısacası herhangi bir sınırlama veya kısıtlama olmadan yaşadığı dönemidir. Emeklilik döneminde maddi olarak ve sosyal imkanlar, sağlık imkanları olarak yılların emeğinin karşılığını hak edildiği kadar alabiliyor olmak, insanın 20 belki 30 yılını verdiği işine de harcadığı yılların, ona maddi olarak dönüşünü sağlıyor.

Emekli olmak için devletin Türkiye’de koyduğu iki ayrı kriter var. Öncelikle belli bir süreyi doldurmuş olmanız gerekiyor. Yani devletin belirlediği sayıda primin sosyal güvenlik kurumuna ödenmiş olması gerekiyor. İkinci kıstas da belli bir yaşı doldurmuş olmanız. Yani yeterli sayıda ssk primi ödenmiş olsa da, eğer açıklanan yaşı doldurmadıysanız, size emekli olup maaşa bağlanma ve emeklilerin yararlandığı çeşitli kolaylıklardan yararlanma fırsatının tanınması için beklemeniz gerekiyor.

SGK eski adıyla SSK emeklilik yaşı hesaplama işlemini nasıl hesaplarız? Emeklilik kadınlara ve erkeklere göre değişiklik gösterir. Erkek ve bayanların yaşama süreleri ve vücut yapıları farklılıkları göz önünde bulundurularak böyle bir sistem getirilmiştir. Ayrıca doğum tarihine göre de emeklilik yaşı hesaplama sistemi farklılık gösterebilir.

Emeklilik yaşınızı bulmak için; günümüzün tam tarihini yazıp, gün ay ve yıl olarak doğum tarihinizi yazıp birbirinden çıkarıp tam yaşınızı bulup ilk adımı tamamlayabilirsiniz. Daha sonra tam yaşınızı kullanarak, emekli olma yaşınızı toplayarak, emekli olacağınız tarihi bulabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için 25 senelik bir dönemlik ssk primlerinizin düzenli yatırılmış olması gerekmektedir.

Ayrıca emeklilik yaşı ile ilgili kanunda yapılan birtakım değişiklikler nedeniyle 1976 veya öncesinde işe başlamış birinin beklemesi gereken yaş 45 iken, 1999’da SSK lı olarak işe başlamış birisi 60 yaşını beklemek zorunda kalıyor.

emeklilik yaşı hesaplama ile ilgili gelen aramalar :
emekli sandığı emeklilik hesaplama , ssk emeklilik yaşı hesaplama ,mekli sandığı emeklilik yaşı hesaplama ,emeklilik hesaplama , emeklilik sorgulama ,emeklilik maaşı hesaplama , bağkur emeklilik yaşı hesaplama ,memur emeklilik yaşı hesaplama

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI KULLANINIZ.

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA İÇİN : LÜTFEN TIKLAYINIZ.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM ? İÇİN : BURAYA BAKINIZ


Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 40 yorum yapıldı:

 1. hasan diyor ki:

  1974 doğumluyum 10yıl 9 ay bağkur 97girişim….803gün sgkm var ne zaman emekli olabilirimsgk girişim2009

  1. admin diyor ki:

   Hasan bey yazımızın sonunda bulunan emeklilik hesaplama linklerini kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

 2. Hanife güven diyor ki:

  Son günlerde konuşulan üç çocuklu bayanlarda erken emeklilik doğru mu.?doğruysa bizi bilgilendirirmisiniz.teşekkürler.

 3. akın diyor ki:

  1963 doğumlu bayanım 1987 yılında öğretmen olarak göreve başladım 10 ay çalıştıktan sonra kendi isteğimle emekli oldum. herhangi bir yerde çalışmadım. Emekli olabilmem için toplu para yatırabilirmiyim. ne gibi işlemler yapmam lazım teşekkür ederim.

 4. akın diyor ki:

  pardon emekli olmadım istifa ettim

 5. aysen diyor ki:

  54 dogumlu olan anne 1200 gunu için ne kadar toplu para alır

 6. seckin özser diyor ki:

  29-12-2005 işe giriş tarihim ne zaman emekli olabilirim.bilgilendirirseniz sevinirim.

 7. ibrahim mete akman diyor ki:

  01 01 1968 dogum trh 25 11 1989 ssk grş 6880 prim günüm var 26 şubat 1988 askerge gittim kaç yaşında emekli olurum

 8. Metin diyor ki:

  03.07.1984 sigorta girişim var 15.12.1967 doğumluyum. ne zaman emekli olurum ?

  1. admin diyor ki:

   Metin bey lütfen yazımızın altında bulunan sorgulama linkini kullanınız.

 9. Ali Keskin diyor ki:

  21/05/1970 dogumluyum nisan 1984 1990 arasi Toplam 1950 gün sigortam var 1990 eylülden beri avusturyada yasiyorum ve 1991 kasimdan beri araliksiz çalisiyorum 2000 yilindan beri avusturya vatandasiyim pembe kart diye adlandirilan kartim var Türkiyeden emekli olabilirmiyim nasil Tesekürler.

 10. ibrahim eryurt diyor ki:

  1996 dan sigotalıyım 5500 pirim var nezaman emeli olurum yaş 41

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
Domain Domain