SGK Sigortalılık Başlangıç Yaşı Kaçtır?

SGK Sigortalılık Başlangıç  Yaşı Kaçtır?

SGK sigortalılık için başlangıç  yaşı 18 midir?
Kanunun 5510. Maddesince, yaşlılık ya da ölüm sigortalılarının uygulanma sürecinde 18’den önce yaşlılık veya ölüm sigortaları olan kişilerin, sigortalılık zamanı, 18’i tamamladıkları zamanda başlar. Bundan önceki tarihler için ödenen ssk sigorta primleri, prim gün sayısı hesabına eklenir. Hizmet akdiyle çalışmakta olan 4/a grubundaki sigortalılardan sürenin başlama tarihi, 1 Nisan 1981 den önceyse sigortalılık zamanının başlama tarihi 1 Nisan 1981 den sonraysa 18’i doldurulduğu zaman, dikkate alınır. Fakat, 18 yaşından daha önceki çalışma zamanları prim ödemeyle ilintili gün sayısına eklenecektir. Bu vaziyet, söz konusu kanunun geçerlilik zamanından önce sigortalı olmuş 4/a sigortalıları için sadece yaşlılık aylığı bağlanma sürecinde geçerlidir. Malullük ya da ölüm aylıklarında asla uygulanmaz.
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ali çelebi diyor ki:

    arkadaşım ben 1970 doğumluyum ve 01/01/1986 yılında yani 16 yaşında ssk girişim oldu ancak o dönemde 16 yaş 25 yıla sayılıyordu ben bu durumda yaş bekleyenlerle ilgili yasa çıkması durumunda faydalanamıcam iş böyleyken bana 1986 yılında verilen hakkımı devlet kendi eliyle almış oluyor ne yapmam lazım size göre yada iş böyleyken dava açmam bana birşey getirirmi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim meğil adresime cevabınızı bekliyorum saygılarımla.

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain