SGK Müstehaklık Sorgulama

SGK Müstehaklık Sorgulama

SGK Müstehaklık Belgesi

SGK Müstehaklık Nedir?

SGK Müstehaklık Sorgulama

SGK müstehaklık SGK’ya bağlı olmak için gerekli olan belgeye verilen isimdir. Sigortalı olarak çalışan bir kimse SGK’nın vermiş olduğu hizmetleri yapabilmek için müstehaklık belgesine sahip olması gereklidir. Müstehaklık belgesi genellikle SGK ile anlaşmalı olan bir yerde ücret ödememeniz veya hizmet alabilmeniz için gösterilmesi zorunlu olan belgelerdendir. Kısaca anlatmak gerekirse çalışan bir kişinin SGK müstehaklık belgesine sahip olması onun SGK’ya dahil olduğunu belgelemektedir.

SGK Müstehaklık Belgesini Kimler Sahip Olabilir?

SGK müstehaklık belgesine sadece SGK’ya dahil olan bazı hizmet bölümlerindeki çalışanlar ve emekliler sahip olabilir. Müstehaklık belgesi alabilen hizmet bölümleri; 4A SSK, 4B Bağkur ve 4C Emekli Sandığı çalışanlarıdır.

SGK Müstehaklık Sorgulama

Herhangi bir işleminiz için sizden müstehaklık belgesi istenebilir. Böyle durumlarda ise müstehaklık sorgulaması yaparak belgenizi alabilirsiniz. SGK müstehaklı belgesi 2 farklı yöntem ile sorgulanabilir.

Birinci Yöntem:

Bu yöntem e-devlet şifresi olan kişilerin kullanabileceği bir yöntemdir. Bu yöntem ile müstehaklık sorgulaması yapmak için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra birçok hizmet seçeneğinin bulunduğu kısımdan ‘’sunulan hizmetler’’ kısmına tıklamalısınız. Karşınıza SGK hizmet bölümleri gelecektir. Bu hizmet bölümlerinden ait olduğunuza tıklamanızı gerekiyor. Hemen ardında karşınıza müstehaklık belgeniz çıkacaktır. Bu belgeyi yazdır diyerek yazıcınızdan çıkartabilir ve kullanabilirsiniz. Bunun yanı ‘’sıra yeni sorgulama’’ butonuna basarak eski müstehaklık belgelerini sorgulayabilir veya çıktısını alabilirsiniz.

İkinci Yöntem:

Bu yöntemde ise kişinin kimlik belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müstehaklık belgesi için başvurması gerekmektedir. Bunun için kendisine en yakın Sosyal güvenlik kurumuna gidebilir ve SGK memuruna gerekli bilgileri verdikten sonra müstehaklık belgesini çıkartabilir. Eski müstehaklık belgelerini de aynı şekilde SGK memuruna söylediği takdirde hemen alabilir.

 
Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain