SGK Muayene Katılım Payı

SGK Muayene Katılım Payı

SGK Muayene Katılım Payı
Sosyal Güvenlik Kurumu halk arasında bilinen adı ile SGK bireylerin sosyal bir güvence altında hayatlarını sürdürmesine yardımcı olmak, katılımcılarının hayat standartlarını yükseltmek amacı taşıyan bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu, iştirakçisinin ve bakmakla yükümlü olduğu çalışmayan eş, çocuk, anne ve babası gibi yakınlarının sağlık kapsamında giderlerini de karşılamaktadır.

Bu giderleri karşılarken prim ödeyen çalışan ya da emekli tarafından sgk muayene katılım payı ödemesi gerekmektedir. Hem çalışan hem de bakmakla yükümlü olduğu yakını muayene katılım payı ödemek zorundadır. Muayene katılım payı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile hayata geçmiş bir sistemdir. Sgk muayene katılım payı ödenecek sağlık hizmetleri ise, Sağlık Bakanlığı ile sözleşme imzalanarak yetkilendirilmiş olan aile hekimleri hariç olmak üzere ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı, ayakta tedavide sağlanan ilaçlar, vücut dışı takma ve ortezler,  Yardımcı üreme yöntemi tedavileri dir. Bu tedaviler de muayene katılım payı ödenmektedir.

Sgk muayene katılım payı alımında sağlık kuruluşları basamaklandırılmıştır ve bu basamaklara göre sgk muayene katılım payı olarak ödenecek ücretlerde değişiklik olmaktadır. Birinci basamak da yer alan Bakanlığı ile sözleşme imzalanarak yetkilendirilmiş olan Aile Hekimlerine başvuranlardan muayene katılım payı alınmamaktadır. İkinci ve üçüncü basamak resmi (devlet) sağlık kuruluşlarından ise 5 TL, özel sağlık kuruluşlarına başvuranlardan ise 12 TL Sgk muayene katılım payı alınmaktadır. Muayene katılım payı, sigortalı çalışan ya da emeklinin kendisinin sağlık hizmetlerinden yaralanması ve ya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden belirtilen şekilde yararlanması durumunda eczaneler aracılığı ile tahsil edilir.

Sgk muayene katılım payı kurumdan aylık alanlar ve bakmak ile yükümlü oldukları çalışmayan eş, çocuk, anne ve babası gibi yakınları için tahsil edilecek tutar maaşlarından kesilirken diğer çalışan ve emeklilerden eczaneler aracılığı ile tahakkuk ettirilir. Sağlık hizmetinden yararlanan kişi eczaneden ilaçlarının katılım payını öderken sağlık hizmeti aldığı kurumun durumuna göre 5 ile 12 TL arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na muayene katılım payı öder.
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. gökhan diyor ki:

    Bu ödemiş oldugum katılım paylarını sorgulayabileceğim bi adres yokmu.5.ayda acilden giriş yapmısım onun parasını alıyor eczane bu nasıl iş hani devlet sigortası olmasa bile acilden girenden para almayacaktı .İşyaparken reklam ediyorlar ama kaldırırken sessiz kaldırıyorlar

    1. admin diyor ki:

      Gökhan bey http://ilackatki.ssk.gov.tr/ilackatki bağlantısını kullanabilir veya https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama bağlantısından sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain