SGK Meslek Kodları

SGK Meslek Kodları

SGK Meslek Kodları
SGK meslek kodları, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte gündeme gelmiştir. Yürürlüğe girmiş olan bu yasa ile işverenler ya da yetkililerin çalışanlarına ait kesenek bilgilerinin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi zorunluluğu getirilmiştir. SGK Meslek kodları da keseneklerin düzenlenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi aracılığı ile elektronik ortam da gönderilen kesenek bilgilerinin program aracılığı ile doldurulması sırasında çalışanların ifa etmiş oldukları görevlerine ait meslek kodlarının da girişinin yapılması gerekmektedir. Bu meslek kodları işveren tarafından belirlenerek sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi için Excel programı aracılığı ile düzenlenmiş olması gerekmektedir.Hazırlanan formun Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gerekmektedir.
Manuel olarak SGK Meslek Kodları seçimi gerçekleştirecek olan yetkililerin ise programda yer alan meslek kod butonunu kullanması gerekmektedir. Buradan kesenek bilgisi gönderilecek olan kişinin çalışmış olduğu işe göre meslek kodu seçilmesi gerekmektedir. Bu işlem tüm çalışanlar için ayrı ayrı uygulanmaktadır. Kesenek bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda düzenlenerek gönderilmesi zorunlu bir uygulamadır. Kesenek bilgilerinin zamanında ve eksiksiz olarak düzenlenerek kuruma iletilmemesi durumunda sorumlular hakkında idari para cezası uygulanmaktadır.

 
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain