SGK İşe Giriş Bildirgesi İçin Yapılması Gerekenler

SGK İşe Giriş Bildirgesi İçin Yapılması Gerekenler

SGK İşe Giriş Bildirimi
SGK, ülkemizdeki kişilerin yaşam güvencelerini sağlamak için oluşturulmuş bir kurumdur. SGK bu yönde yaptığı çalışmalarla vatandaşlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. İş yaşamı boyunca olabilecek sorunlara karşı, güvenliğe ihtiyacı olan kişilere yönelik pek çok çalışma bu kurum bünyesinde yürütülmektedir. Ayrıca emeklilik, prim hesapları ve maaş işlemleri gibi işler de yine bu kurum üzerinden yapılmaktadır. Çalışan kişiler SGK üzerinden işlerini yürütmektedir. Aylık primleri de yine bu hesaplar üzerinden yatırılmaktadır ve takip edilmektedir. Bu nedenle SGK hemen hemen herkes için önemli bir kurumdur. Çalışan kişiler belli şartları sağladıktan sonra emekliye ayrılır ve çalışmadan emekli maaşı ile yaşamaya başlar.

Tüm bunlar için belirli bir zaman içinde çalışmak gerekir ve SGK primlerinin ödenmesi gerekir.
Tüm bunlar doğrultusunda emekli olmak isteyenler kaç günü kaldığını ve ne kadar prim ödemeleri gerektiğini sorgulayarak emekliliklerine dair kesin bir tarihe ulaşabilirler. Bunun için SGK işe giriş bildirimi önemlidir. SGK işe giriş bilgilerinizi bu nedenle unutmamanız gerekir. Emekliliğe dair yapacağınız tüm hesaplamalarda SGK işe giriş bilgileri sizden istenmektedir. Bu tür sorgulamaları yapabilmeniz için de ayrıca başta TC kimlik numaranız olmak üzere bazı önemli bilgilerle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunların haricinde SGK işe giriş bölümünde işinizle ilgili pek çok bilgiye de ulaşabilirsiniz. Ayrıca işten ayrıldığınız durumlarda da yine bu bölümde ilgili bilgiler yer alacaktır.

Bunların haricinde bir işe başlarken de bir takım gerekli evraklar vardır. SGK işe giriş bildirimi için bu evraklar oldukça önemlidir. Bu nedenle işe girdiğinizde fotoğraf, önlü ve arkalı nüfus cüzdanı fotokopisi, işe başlama tarihi ve TC kimlik numarası size gerekli olanların başında yer alır. Tüm bu evrakları sağlayarak SGK işe giriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu işinizi internet üzerinden de sorgulayarak SGK işe giriş evraklarınızın takibini yapabilirsiniz. SGK işe giriş oldukça kapsamlı bir konudur. Bu nedenle eğer bu konuda bir işiniz varsa inceleme ve araştırma yapmanız sizin için oldukça yararlı olacaktır. Çünkü bu konuda hatalı yapacağınız bir işlem size oldukça fazla zaman kaybettirecektir.
Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

 1. Mustafa Özkan diyor ki:

  İyi Günler,
  yurt dışı vize başvurusu için gerekli olan SGK işe giriş bildirgesini dökmek için girdiğimiz http://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap sitesinde benim ve başka bir arkadaşın dökümleri çıkmıyor. Fakat 3-5 yıl öncesi emekli olmuş olan arkadaşların ve 3-4 yıl içerisinde işe giriş çıkış yapmış olan arkadaşların dökümleri çıkıyor! Ben ve diğer arkadaşım 1992 yılı ve 1995 yılı işe girdik, bu nedenle döküm çıkmıyor olabilir mi? Hali hazırda elimde eski “Sigortalı işe giriş bildiregesi” 1992 yılından, bu vize için geçerli olur mu veyahut ne yapmalıyım?
  Sigorta ödemelerin, vs eksiksiz yapılıyor, yani SGK hizmet dökümü aldım, herhangi bir eksik yok!

  İlginiz için teşekkür ederim.

  Saygılarımla,
  Mustafa Özkan

Yorum Yaz

Genel