SGK İş Görmezlik Ücreti

SGK İş Görmezlik Ücreti

SGK İş Görmezlik Ödeneği Nedir?
SGK’ya bağlı olarak sigortalı bir işte çalışan veya bireysel olarak işini yöneten kişilerin, isteği dışında oluşan iş kazaları veya herhangi bir olay sonucu işini yapamaması durumunda kişiye bağlanan ücrete iş göremezlik ödeneği denir. Geçici ve sürekli olarak 2 farklı şekli bulunur. İş kazalarında ödenen tazminat ile bir alakası yoktur. Bu ücret, bir süre  işine devam edemeyecek kimselere verilir.

SGK Geçici İş Görmezlik Nedir?
Herhangi bir iş yerine çalışan bir kişinin geçirdiği kaza sonucu o süreçte işini yapamayıp, ancak ileride tedavi edildiğinde tekrardan çalışabileceği durumlarda ödenen geçici  iş görmezlik ücretlerine denir.  Bu ücretlendirmelere dahil olabilmek için kişinin minimum 90 günlük sgk primi ödemiş olmak gerekir. SGK geçici iş görmezlikten yararlanan kişilerin ücretlendirmesi ise tedavisine göre değişmektedir. Eğer ki kişinin tedavisi yatarak yapılıyorsa, kendi hesabına çalışan biri için günlük ortalama kazancının yarısı, başka bir yerde maaşlı olarak çalışan birisi ise günlük ücretinin yarısını alır. Ancak ayakta tedavi edilen kişiler bu ücretin 2/3’ünü alır.

SGK Sürekli İş Görmezlik Nedir?
Çalışan bir kişinin iş kazası, mesleği sebebiyle kendine bulaşan bir hastalık ve başka sebeplerden dolayı çalıştığı işi ömür boyu yapamaması durumuna sürekli iş görmezlik denir. Kişi iş kazaları dışında sürekli iş görmezlik ücreti alabilmek için sağlık kuruluşlarından tam bir muayene ile alınacak bir raporu sunması gerekmektedir. Sürekli iş görmezlik ücretinin alınabilmesi için kişinin çalışma gücü 1/10’un altında olması gerekir. Sürekli  iş görmezlik ücretini alabilmek için maaşa bağlı olarak çalışan kişilerin herhangi bir ödeme yapmasına gerek yokken, kendi hesabına çalışan kimselerin sigorta primlerini ödemiş olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler ise gerekli sağlık raporları, iş görmezlik talebinizi ve olayın detaylarını SGK’ya göndermeniz gerekir.
Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. nurettın koşay diyor ki:

    iş goremezlık parasını nasıl ogrenır alabılırım

Yorum Yaz

Genel