SGK İlaç Katkı Payı

SGK İlaç Katkı Payı

SGK İlaç Katkı Payı
İlaç alımlarınızda ödemeniz gereken SGK ilaç katkı payı tutarını ve muayene esnasında kesilecek olan muayene ücreti kesintilerini ister e-devlet uygulamasından ister SGK resmi sitesinden sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için tahsis numarası veya TC kimlik numaranız gerekmektedir. Tahsis numarasını bilmiyor veya hatırlamıyor iseniz sadece TC kimlik numaranızı kullanarak da sorgulama yapma imkanına sahipsiniz.

Sağlık raporu ile belgelendirilmiş bulunan katılım payından muaf ilaçların bulunduğu listede yayınlanan her ilaç SGK ilaç katkı payı uygulamasından muaftır. Ancak bir rapor ile belgelendirilmediyse veya alınmak istenen ilaç muafiyet listesinde bulunmuyor ise %20 oranında SGK ilaç katkı payı ücrete dahil edilir. SGK’dan aylık almakta olanlar veya bakmakla yükümlü oldukları kişiler adına ilaç alanlarda bu kesinti %10 oranında olmaktadır. Bu kişilerin kesintileri aylıklarından gerçekleştirilmekte olup, diğer kişilerin kesintileri ilacı satın aldıkları eczanelerce tahsil edilmektedir.

İş kazasına maruz kalan veya meslek hastalığı olarak tabir edilen hastalıklara yakalanan kişilerden SUT içeriğindeki 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 maddelerinde geçen SGK ilaç katkı payı alınmaz. Aynı şekilde askeri tatbikatlarda sağlanan sağlık hizmetleri dahilinde yine katkı payı alınmamaktadır. Sağlık raporu ile belgelendirilmek şartı ile organ nakillerinde, doku nakillerinde ve kök hücre nakillerinde gerçekleştirilen sağlık hizmetlerinde de katkı payı alınmamaktadır.
SGK ilaç katkı payı muafiyeti olan diğer kişiler İstiklal Madalyası almış şeref aylığı almakta olan kişiler, bu kişilerin eşleri, vatani hizmet tertibi aylıkları alan kişiler, harp malullüğü aylığı almakta olan kişiler, terörle mücadele kapsamında aylık alan kişiler, vazife malulleri, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumakta olan öğrencilerdir. 2828 sayılı kanuna göre korunma, bakım ve rehabilitasyon sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanan kişiler de yine SGK ilaç katkı payı
uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Sağlık hizmetleri sırasında alınan 4 çeşit katkı payından biri olan SGK ilaç katkı payı işyeri hekimlerinin yazdığı reçetelerdeki ilaçlar için de alınmaktadır. Aile hekimliğinden, sağlık ocağından, işyeri hekiminden, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarından ve özel hastanelerden yazdırılan reçetelerle alınan ilaçlar için SGK ilaç katkı payı 3 kutuya kadar ilaç için 3 TL, ilave olan her kutu için de 1 TL olarak belirlenmiştir.
Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. fatma uçar diyor ki:

    sürekli olarak aldiğim ilaç ve muayene paralarından 3.4 lira fazla kesinti yapiliyor

  2. mustafa ercüment aldemir diyor ki:

    1984 yılında enfarktüs geçirdim. hacettepe hastanesinde yattım. oradaki doktorum bir kaç ilaç vermişti. bunlardan en önemlisi PRNET adlı bir ilaç tı, doktorum bunu yaşadığın müddetçe sabah ve akşam yarım olarak almamı söylediği halde bir kaç seneden beri bulamıyorum, AB devletlerin de varmış ve bu ilacın muadilide malesef yok. benim ve benim gibi binlerce hasta bu ilacı bulamıyoruz. bu ilacın SGK tarafından getirtilip ücretsiz olarak tekrar hastalara verilmesini istiyoruz. ilgilerinizi bekliyoruz. saygılarımızla.

Yorum Yaz

Genel