SGK İlaç Katılım Payı Sorgulama ve Oranları

Resim bulunamadı

SGK İlaç Katılım Payı Alınması ve Oranları
Eski çağlardan beri bireyler her zaman bir Sosyal Güvenlik ihtiyacı duymuşlardır. Çalışma hayatlarının sonunda en temel ihtiyaçları olan barınma, yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı, sağlık giderlerinin nasıl karşılanacağı her zaman bireyin yaşamı boyunca kaygı duymuş olduğu bir konuydu. Bireylerin bu kaygılarının giderilmesi, çalışma hayatlarının sonunda ya da çalışamayacak duruma geldiklerinde sosyal güvence altına alınmaları gereği doğmuş ve bu durumda Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kurulması ile sonuçlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Halk arasında daha çok bilinen ve söylenen adı ile SGK, bireyin çalışma hayatının sonunda ya da birey bazı sebeplerden dolayı çalışamayacak duruma gelmesinden sonra kişilere emekli maaşı bağlanmasını sağlayan ve diğer sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlayan bir kurum olarak görevini yürütmektedir.

Kişinin, kurumun sağlamış olduğu bu imkânlardan yararlanmak için çalışma hayatı boyunca sgk primi ödemiş olması gerekmektedir. Belirli bir gün sayısınca ve kurum tarafından belirlenen oranda ödenen primler neticesin de emeklilik ve sağlık imkânlarından yaralanma imkânı bulunmaktadır. Kişi çalıştığı sürece resmi kurumda ise kurum tarafından, özel kurum ise SGK tarafından sağlık masrafları, giderleri karşılanmaktadır. SGK İlaç katkı payı sağlık hizmetlerinden yararlanma sonucunda gerek görüldüğü takdirde yazılan ilacın bedeli üzerinden belli bir oranda alınmaktadır. SGK İlaç katkı payı Sağlık raporu ile belgelendirilmek sureti ile Hasta Katılım Payından Muaf  İlaçlar Listesi’nde yer alan rahatsızlıklarda ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardan SGK İlaç katkı payı alınmaz.

Bunların dışında kalan ilaçlardan ilaç katkı payı alınır. Hasta olan kişinin ayakta tedavi görmesi durumunda uzman kişi tarafından reçete ile verilen ilaçlar için, alınan ilaçların toplam bedelinin Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü bulundukları eş, çocuk, anne ve baba gibi kişiler için %10’u, diğer kişiler için ilacın toplam bedelinin %20’si oranında katılım payı alınır. İlaç katılım payları Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş alanlar ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişiler için maaşlarından kesilmek sureti ile diğer kişiler için ise Sosyal Güvenlik Kurum ile sözleşmeli olarak faaliyet gösteren eczaneler tarafından kişilerden nakit olarak tahsil edilir.
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. alim ayaz diyor ki:

    Sayın Sağlık Bakanına buradan sesleniyorum,10874082392 TC.İlayda Ertürk torunum olmaktadır. hastanelere her gittiğimizde ilaç katkı payı ve muayene katılım payını eczaneden ilaç alırken ödememize rağmen 20.05.2013 ilaç almaya vardığımızda 64 lira borcumuzun olduğunu ve ödememizin gerektiğini söylediler. bunun 45 tl si önceki tarihlerde yapılan tedavilerden kaldığını belirtiler hepsini anladım da her ilaç almaya gittiğimizde borcumuzu kapatmış olmamıza rağmen nasıl oluyor da borcumuz birikiyor burasını anlamış değiliz. ilaç ve muayene katkı payları yüzünden hastane ve doktora gidemez duruma gelmiş bulunmaktayız. vatandaşlar olarak bu konulardan dolayı mağdur durumdayız, mağduriyetimizi gidermeniz hususunda çalışmalarınız beklemekteyiz saygılarımla 20/05/2013

  2. muzaffer demir diyor ki:

    84 yaşındayım emekliyim ve sarı nokta hastalığım var raporlu yatarak tedavi oluyorum ve iğne başına 120 tl katılım payı ödüyorum. normalmidir ? bi kontrol edermisiniz lütfen aylık gelirim 10 tl

Yorum Yaz

Genel