SGK Evlilik Kıdem Tazminatı Nedir?

SGK Evlilik Kıdem Tazminatı Nedir?

SGK Evlilik Kıdem Tazminatı Nedir?
Çalışan bir işçi bayanın evlendikten sonra evliliğini sebep göstererek işinden istifa etmek istediği takdirde karşı tarafa ödenen, çalıştığı süreye bağlı olarak değişen tazminata denir. Evlilik kıdem tazminatı sadece bayan çalışan ve evlendikten sonra kendi isteğiyle ayrılmak isteyenler için verilir.

SGK Evlilik Kıdem Tazminatının Hesaplanışı
Evlilik kıdem tazminatı, çalışan bir bayanın şirketine verdiği hizmet süresiyle ölçülür. Kişinin ayrıldığı süreçteki 30 günlük maaşı baz alınarak hesaplamalar yapılır. Kişinin evlenme öncesi ve evlendikten sonra verdiği hizmet süresi yıllık olarak hesaplanır. Daha sonra her 1 yıl için 30 günlük bir kıdem tazminatı ödenir. Örneğin aylık maaşı 1000 TL olan ve 6 yıldır kamu hizmeti yapan bir kadın, evlilik kıdem tazminatı talep ettikten sonra toplamda 6000 TL tazminat alır.

SGK Evlilik Kıdem Tazminatı Şartları
Evlilik kıdem tazminatını almak için belirli şartlar vardır. Bu şartları sağlayan bayanlar evlilik kıdem tazminatını alabilirler.

Bu şartlar;
1) Evlilik kıdem tazminatını almak isteyen kişinin evlendikten sonra bir yıl içerisinde işinde ayrılması gerekir. Aksi takdirde evlilik kıdem tazminatı talep edemez.

2) Kişinin istifa etmek istediği iş yerinde minimum 1 yıllık hizmetinin olması gerekir.
3) Evlenmeden önce iş yerinde çalışıyor olması gerekir. Evliyken işe başlayan ve bunu gerekçe göstererek ayrılmak istediğini belirten kişilere herhangi bir tazminat ödenmez.
4) Evlilik kıdem tazminatının her bayana şartlar uygunsa bir kere verilme zorunluluğu vardır.
5) Evlilik kıdem tazminatı sadece bayanlara verilir. Erkekler kesinlikle bu tazminatı alamaz.
6) Hakkında soruşturma başlatılan bir bayan çalışan, üzerindeki soruşturma bitmeden evlilik kıdem tazminatı talep edemez ve alamaz.
7) İşten uygunsuz hareketleri sonucunda kovulan kişilerde evlilik kıdem tazminatını daha önce talep etmediği takdirde alamaz.

 
Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. gülseren inal diyor ki:

  11/06/2007 trihinde işe başladım eylül 2013 ayrılacağım evlilik tazminatım ne kadar olur

 2. Betül Ersun diyor ki:

  7 yıldır bir şirkette çalışmaktayım. Ocak ayı içerisinde evlendim. *Kıdem Tazminatımı alabilmek için ne kadar süre içerisinde başvuruda bulunmak zorundayım?
  *Bu Tazminatı Şirketimden mi Devletten mi alacağım?
  *Parayı almadan önce bana evraklar imzalatılmak istenirse ne yapmalıyım?

 3. Alev Çiğdem diyor ki:

  İyi çalışmalar.01.01.2013 tarihinde 5258 sayılı aile hekimliği kanunu adı altında kamu dışı aile sağlığı (sözleşmeli)olarak görev yapmaktayım.Sigortam ssk üzerinden yatmaktadır.25.04.2014 tarihinde evleneceğim ve 15.08.2014 tarihinde işten ayrılacağım.Bu durumda ben kıdem tazminatı alabilir miyim?

 4. ayca betül diyor ki:

  Belediyenin eğitim projesinde 8 yıldır görev almaktayım. Bu projenin yüklenicisi ise özel bir şirkettir. Tüm personel 10 – 11 aylık sözleşme ile çalışmaktadır. Sözleşme sonunda başka bir şirket ile sözleşmemiz yenilenmektedir. Tüm personel her 10 – 11 aylık dönemde girdi çıktı yapılarak işe devam ediyor. Belirli süreli sözleşme ile çalışıyoruz. 1.sorum: bu projeyi yüklenen taşeron firma olarak mı nitelendirilir? 2. sorum: sözleşme süresi bittiğinde tazminat alma hakkımız doğar mı? 3. sorum: sözleşme bittikten sonra evlendim. Sözleşme yenilendi işe başladım. Evlendikten sonra 1 yıllık süre dolmadı. Evlilik nedeni ile işten ayrılılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Kadın işçilerde evlillik nedeni ile işten ayrılma durumunda kıdem hakkı ortaya çıkıyor ancak ben evlendiğimde sözleşmem bittiğinden dolayı çalışmıyordum. Yinede kıdem alabilir miyim?

 5. damla diyor ki:

  Mrb ben iş yerine 28 şubat 2012 de başladım ve 31 haziran 2014 de işten yrılacağım.. fakat ben 20 haziran gibi nikah yapıp evlilik cüzdanımın olması sebebiyle tekrar işe başlayıp 31 haziranda ayrılmayı düşünüyorum.. Bu nikah yaptıkran sonraki 9 gün içinde evlilik tazminatı alabilmek için gereken belgeleri nasıl hazırlamam gerekiyor.. Ben işten çıktıktan sonra Temmuz ayında bu tazminatımı almış olabilir miyim illa 1 yıl beklemem gerekmiyor değil mi.. şimdiden bilgileriniz için teşekkürler. .

Yorum Yaz

Genel