SGK Evde Bakım Hizmetleri Uygulaması

SGK Evde Bakım Hizmetleri Uygulaması

SGK Evde  Bakım Hizmetlerinden Nasıl Faydalanabilirim?
Günümüzde sağlık hizmetleri sürekli geliştirilmeye çalışılmaktadır. Öyle ki insanların yararlarına olabilecek ve onlara kolaylık sağlayacak çoğu yenilik ve gelişmeler sürekli olarak uygulamaya konulmaktadır. Bu tür çalışmalardan en önemlisi de SGK evde bakım hizmetidir. Genel olarak ihtiyacı olan kişilere kendi ev ortamlarında sağlık hizmeti vermeyi amaçlayan SGK evde bakım hizmeti,  evde bakıma muhtaç olan kişilere çok büyük kolaylık sağlamıştır.
Bu konuda özellikle yaşlı olan insanlar için SGK evde bakım hizmeti, yararlı ve başarılı bir uygulamadır. Çünkü evden çıkamayacak olan bu kişiler bu hizmet sayesinde evlerinde sağlık hizmeti alabilmektedir. Bunun sonucunda da hastaların hem moral olarak hem de sağlık olarak iyi duruma gelmesi sağlanmaktadır.

SGK evde bakım hizmetlerinden yararlanan diğer kişiler ise kimsesiz ve yardıma muhtaç kişilerdir. Özellikle bakacak kimseleri olmayan kişiler SGK evde bakım hizmetinden yararlanabilirler. Bu sayede bu kişilerin sağlık durumları düzeltilmeye çalışılır.

SGK evde bakım ile ev ortamında hizmet verildiği için kişilerin psikolojik durumları da hastalıktan pek etkilenmemektedir. Ayrıca hastaneye gidip gelmek gibi bir durum olmadığı için bedenen de yorulmayan hastalar, günlük yaşamlarına devam ederken tedavi olurlar. Özellikle kronik hastalıkları olan kişiler için bu hizmet oldukça iyi ve faydalıdır.

SGK evde bakım ücretsiz olarak sunulmaktadır. Hastanın durumuna göre ve ihtiyaçlarına göre evde bakım şekilleri belirlenmektedir. Belirlenen program dahilinde de hastanın tedavisi düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca herhangi bir güvencesi olmayan kişiler için de SGK evde bakım hizmeti sunulabilir. Bunun gibi durumlarda devlet gerekli desteği yapmaktadır. Bu nedenle ihtiyacı olan herkes SGK evde bakım hizmeti için başvurabilir.

Bu hizmete başvurulduktan sonra gerekli incelemeler yapılmaktadır. Kişinin maddi durumu, sosyal güvencesi olup olmadığı gibi çeşitli konular araştırılarak bir değerlendirme yapılır. Ayrıca mahalle muhtarı gibi kişilerden kişi hakkında bilgi alınarak tüm bu rapora eklenir. Bunun sonucunda verilecek karara göre kişinin SGK evde bakım hizmetinden faydalanıp faydalanamayacağı belirlenir. Bunun sonucunda da hizmete belirlenen program dahilinde başlanır.

Sizlerde bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız gerekli yerlere başvuru yaparak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. fusun efe diyor ki:

  lütfen nereyi arayacağımızı nasıl muracaat edeceğimizi de belirttiniz. yaşlı hastamız var nasıl nereyi arayacağız. teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Füsun hanım bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüyle görüşün.

 2. Hasan Hüseyin diyor ki:

  Merhabalar,

  Evde bakım ihtiyacı olan kişinin sosyal güvencesi bulunmamakta… Bu durumda nereye başvurmalıyız acaba?

 3. aHMET DMİR diyor ki:

  bAĞKUR EMEKLİSİYİM,EŞİM DE MEMUR EMEKLİSİ,ben 67 YAŞINDA ½ 4o oranında damar tıkanıklığı ve sürekli ilaç kullanıyorum.Şimdiise 1953 MART DOĞUMULU EŞİM sOL TARAFINDAN FELÇ GEÇİRMİŞ DURUMDA KENDİSİNİ BAKABİLECEK DURUMDA OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR VE ŞU AN YOĞUN BAKIMDA SONUCUNU HENÜZ BİLEMİYORUZ,aLLAH KORUSUN AMA BU HASTAMIZ TABURCU OLDUĞUNDA EVDE BAKIM İÇİN DEVLETTEN BAKICI ÜCRETİ ALINA BİLYOR MU*

Yorum Yaz

Genel