SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama

SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama

SGK 65 Yaş Muhtaç Aylığı
Valilikler veya kaymakamlıklar tarafından yapılan tespitle 65 yaşını doldurmuş, sosyal güvencesi bulunmayan ve hiçbir sosyal güvenlik kurumuna prim ödemeyen, geliri bulunmayan veya muhtaçlık sınırından daha aşağıda olan yaşlı vatandaşlarımız 65 yaş muhtaç aylığı ile geçimlerini sağlayabilecekleri aylık için başvuruda bulunabilirler. Bu koşulları sağlayan kişiler aylık taleplerini ve başvuru evraklarını valilik veya kaymakamlığa iletirler. Gerekli incelemelerin neticesinde bilgiler eksiksiz olarak teslim edilir ve doğrulanır, yazışmalar sonuçlanır ise kişiye üç aylık dönemlerde ödenmek suretiyle geçimini sağlayabileceği aylık bağlanır.
65 yaş muhtaç aylığı 2011 yılında 100,36 TL olarak belirlenmiştir ve halen bu rakam üzerinden dağıtılmaktadır.
Kişinin bu süreçte gelir düzeyi yükselir ve muhtaçlık sınırını aşar ise aylık kesilir. Aylığın kesilmesine sebep olan diğer sebepler feragat, ölüm ve vatandaşlıktan çıkmadır.

Aylığın düzenli olarak teslim alınması da önemlidir, zira 2 dönem üst üste teslim alınmayan aylık yine iptal edilir.  65 yaş muhtaç aylığı kesilmesine sebep olabilecek herhangi bir durum aylık alan kişi veya eş, vasi, kayyum, anne, baba, veli veya vekilleri tarafından SGK’ya bildirilmelidir, aksi halde bu kişiler yasal olarak yükümlü olurlar.

Aylık bağlandıktan sonra başvuru verilerinin doğru olmadığı tespit edilir ise başvuran kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmakla birlikte söz konusu tarihe kadar ödenmiş bulunan aylıklar TÜFE oranı da göz önünde bulundurularak geri alınır. Eğer olaya kamu görevlileri karışmış ise haklarında soruşturma başlatılır.

65 yaş muhtaç aylığı hakkı kazananların tedavileri yeşil kart verilerek karşılanır. Aylık alan kişi evini terk edemeyecek bir durumda ise aylık ödemesi evinde de gerçekleşebilir. Böyle bir durumun dilekçe ile talep edilmesi gerekir. Talep onaylandıktan sonra ödemeler PTT aracılığı ile kişinin kendi evinde gerçekleşir.

Ödeme günlerinde yığılma olmaması için 65 yaş muhtaç aylığı alacak kişiler doğum tarihine göre sınıflandırılarak farklı günlerde aylık almaları sağlanmıştır. Bu kurala göre doğum tarihinin son rakamına bakılarak haftanın hangi günü aylık alınacağı tayin edilir. Bu sayede ödeme günleri süresince izdihamlar engellenmekte ve vatandaşların ödemelerini daha kısa sürede teslim almaları sağlanmaktadır.
Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 9 yorum yapıldı:

 1. fatma diyor ki:

  27mart 2012 tarihinde anneannem için kaymakamlığa 65 yaş aylığı başvurusunda bulunduk ama halen maaş almadı acaba hangi makamdan takibini sağlayabiliriz

  1. admin diyor ki:

   Fatma hanım öncelikle kaymakammlığın mal müdürlüğü bölümünden takip ediniz.Eğer sonuç alamazsanız sgk’dan bilgi almanızda fayda var.

 2. Ersin Erol diyor ki:

  Annemin 6 aylık 65 yaş maaşı,rahatsızlığı nedeniyle postahaneye gidip alamadığı için merkeze geri gönderilmiş. Tekrar hesabına yatırılması için “Primsiz Ödemeler Genel Md. Tuna Caddesi No:7 Kızılay-ANKARA” adresine ağustos ayında bir dilekçe gönderdik.Ancak bu güne kadar bir cevap alamadık.Kuruma ait 3124581000 ve 144 numaralı telefonlardan da kimseye ulaşılamıyor. Dilekçenin işleme konup konmadığını nereden ve nasıl öğrenebiliriz?

  1. admin diyor ki:

   Ersin bey bağlı olduğunuz sgk müdürlüğünden konu ile ilgili bilgi almayı deneyin lütfen.

 3. kazım ateş diyor ki:

  2.2.2012 de annem için özürlü maşşı için mal müdürlügüne ve kaymakamlıga başvurmuştum 11 ay oldu halen bize bilgi verilmedi bunu sebebini sormak isterim?

  1. admin diyor ki:

   Kazım bey ülkemizde bürokratik engeller hala can sıkıyor.Başvurunuz hala sgk’ya ulaşmamış olabilir.Kaymakanlık ve mal müdürlüğünden kontrol edin.

 4. İsmail Kalkan diyor ki:

  01.03.2012 tarihinden beri anneannem yaşlılık maaşını alamıyor.İnternetten sorguladık ama kesin bilgi yok.Sadece şunlar yazıyor.

  Durumu : GEÇİCİ DURDURMA
  Aylık Durdurulma Tarihi : 01.03.2012
  Aylık Durdurulma Nedeni : TANIMSIZ
  Ödeme Tarihi : 20/1./23.0 Ödeme Durumu : KESİNLEŞTİ

  03-.08.2012 tarihinde başvurduk ama bir sonuç alamadık.Bize yardımcı olursanız sevinirim.

  1. admin diyor ki:

   İsmail bey, yine sgk’ya bizzat giderek bilgi almalısınız.

 5. muho diyor ki:

  11.07.2012 Tarihinde annem için baş vurdum.sydv çıktı diyor ama bilgisayara bakıyorum.kayıt yok çıkıyor.ne zaman aylık alabilir

Yorum Yaz

Genel