Sağlık Bakanlığı Kolesterol Ayarı Yaptı

Sağlık Bakanlığı Kolesterol Ayarı Yaptı

Sağlık Bakanlığı Kolesterol Ayarı Yaptı
Bakanlık yürürlüğe koyduğu yeni yönetmelikle kolesterol ilacı alan SGK’lı hastaların ilaç alabilmeleri için kolesterol değerlerini yeniden belirledi. Buna göre hastaların kolesterol değerlerinin 160 yerine 190 olması şartı getirildi.SGK sistemine dahil olan bir kişi kolesterol ilacı almak için LPD yani kötü kolesterol seviyesinin 190 olması gerekiyor.Sağlık Bakanlığı uygulamaya koyduğu bu durum ile birlikte bir çok tartışma yarattı.İlk defa koleterol ilacı kullanacak kişiler, eğer gereksinim duymaları halinde uzman doktor raporu doğrultusunda ilaç alabilecekler.Düzenlenecek raporda kolesterol hastasının 1 hafta içinde 2 kez tahlil yaptırarak, LDL yapılacak bu tahlillerde değerlerinin 190 ve daha üzerinde olması gerekmektedir.

Kolesterol hastasının kolesterol oranının daha düşük yani 190’ın altında olduğunun saptanması durumunda , hastanın ailesinde hiper yani yüksek  tansiyon, kalp damar hastalıklarının varlığına bakılacak veya hastanın 65 yaş sınırını geçme şartı aranacak.Dünya tarihinde 30 milyar dolar parazı olan kolesterol ilaclarının , ülkemizdeki satış cirosu 400 milyon tl.Türkiye de 30 farklı kolesterol ilacı mevcut.Bu ilaçlar 4 farklı etken maddeden oluşmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve SGK , verdikleri bu kararla hem ilaç kullanımı azaltmak hemde  bütçe açığını azaltmayı hedefledikleri düşünülüyor.Ayrıca tıp dünyasında SGK’nın bu kararına olumlu ve olumsuz tepkiler var.Bu ilaçların Alzheimer hastalığına neden olduğunu düşünen doktorların dışında, kolesterol ilaçlarının kullanılmaması durumunda kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkacağını öngören doktorlar da var.

 
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Ayşe Aytekin diyor ki:

    Sayın Admin,
    Ben 2004 yılından beri hipertansiyon ve Primer ve ailevi hiperlipidemi hipotiroidi ve insülin Bağımlı olmayan diyabetes mellitüs komplikasyonları olmayan hastayım. Ayrıca 4 yıl önce paratiroit adenom ameliyatı oldum.2004 yılından beri her iki 2 yılda bir rağporum yenilenmektedir. Bu yıl 2012 Temmuz ayı tetkikinde LDL ilk defa 119 çıktı. Doktor 6 ay sonra bakalım dedi. Benim raporumun yenilenmesi gerekiyordu. statin grubu hariç diğer ilaçlarımın raporu yenilendi Şu anda kolesterolum LDL 191.89 dur. 2 adet tansiyon ilacı aldığım halde tansiyonum yükseldi ve kilo aldım. Metabolizmam zaten az çalışıyor. SUT’u incelemem sonucunda 27.03.2010 tarihli SUT da 6.2.28.Ç maddesine göre raporun yenilenmesi gerekmekteydi. Şu anda da gittiğim doktor sanki ilk defa ilacı alacakmışım muamelesi yapmaktadır. Halbuki 28 Temmuz 2012 Resmi gazetede yayınlanan Madde 16 da 6.2.28.D maddesine göre alma hakkına sahibim. Benim gibiler ne yapacaktır. Doktora giderken resmi gazeteleri takip mi edeceğiz. SUT daki değişimleri hastalarda mı takip edecek. Bunları bilgilerinize iletme ihtiyacı duydum. Bilgilerinize arzederim.

Yorum Yaz

Genel