Ne Zaman Optik Cam Ve Çerçeve Alabilirim?

Ne Zaman Optik Cam Ve Çerçeve Alabilirim?

Ne Zaman Optik Cam Ve Çerçeve Alabilirim? 
Optik ve çerçeve ödemeleri devlet tarafından belli bir oranda karşılanmakla birlikte sürekli olarak yenilenme fırsatı da bulunmamaktadır. Gözlük ve çerçeve bedelleri kişilerin sağlık durumlarına ve yetişkin ya da çocuk olmalarına göre değişiklik göstermektedir. Çerçeve ödemeleri 2 yılda bir yapılırken gözlük camı ödemeleri yetişkinler için senede 1 kere çocuklar için ise 6 ayda bir kere olmak üzere sene de 2 kere yapılmaktadır.

Ne zaman optik cam ve çerçeve alabilir sorgulama işlemleri kısa mesaj ile de gerçekleştirilebilmektedir. Kısa mesaj servisinin yanı sıra Alo 170 Sosyal Güvenlik Kurumu numarasını arayarak da ne zaman optik cam ve çerçeve alabilirim sorusuna yanıt alınabilmektedir.
Ne zaman optik cam ve çerçeve alabilirim sorusuna kısamesaj servisi ile yanıt alabilmek için ‘CERCEVE’ yazarak bir boşluk bırakılır ve ilgilinin TC Kimlik Numarası yazılarak yine bir boşluk bırakılarak Aile Sıra numarası yazılır. Daha sona yazılan bu kısa mesaj 5502 numarasına gönderilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu ardından veri tabanında yer alan bilgiler doğrultusunda kısa mesaj gönderilen cep telefonu numarasına ne zaman optik cam ve çerçeve alabilirim sorusuna cevap gönderecektir. Hangi tarihte yakın hangi tarihte uzak ve hangi tarih itibari ile çerçeve almaya hak kazanacağınız konusunda bilgilendirme mesaj kurum tarafından gönderilecektir.Gözlük hakkı bilgilerini bu şekilde açıklanmaktadır.
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 20 yorum yapıldı:

 1. Onder Yesildoruk diyor ki:

  Ben Onder Yesildoruk ssk emeklisiyim, telefonla kisa mesaj yazmasini bilmiyorum , onun icin size bu mesaji gonderiyorum tc kimlik numarami yazarak, ne zaman gozluk alabilirim ogrenmek istiyorum, TESEKKURLER…

  1. M.YİĞİT GÜRSU diyor ki:

   T.C. KİMLİK NUMARANIZLA SGK ANLAŞMALI OPTİK FİRMASINA GİDİP ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

 2. serkan diyor ki:

  yazdım gönderdim cevap falan gelmedi

 3. Ömer diyor ki:

  yukarıdaki bilgiler yanlıştır hem sms hemde telefon yolu ile denememe rağmen bi bilgi alamadım .

 4. selçukkurt diyor ki:

  nezaman ala bilirim

 5. ömer Fitoz diyor ki:

  Hem yakın ve hemde uzak gözlük almak istiyorum.Acaba ne zaman alma imkanım olur.

 6. ilknur diyor ki:

  merhaba,
  bir optik firmasından numaralı cam ve cerceve aldım ve teslimat yapılmadan önce ödeme işlemini gerçekleştirdim. reçete olmadan gözlük camlarını değiştirdiği için yeni reçeteye göre camları değiştirmek için ekstra fark istedi. Optik firması bu gerekçesinde haklı mıdır?

 7. Serdar TAS diyor ki:

  Yanlış bilgilendirme mevcut. 1 Ekim 2008 sosyal güvenlik düzenlemesinden sonra çerçeve hakkı yıla çıkarılırken camda 6 aylık süre kaldırıldı son muayene ve bir önceki muayene arasında en az 0.50 diyoptri zorunluluğu getirildi.

Yorum Yaz

Genel