Malulen Emeklilik Nasıl Olur

Malulen Emeklilik Nasıl Olur

Malulen Emekli Olmak Nedir?
Malulen emeklilik, zaruri emeklilik olarak adlandırdığımız bir emekliliktir. Kişinin kendi isteği dışında oluşan hastalıklar sebebiyle çalışacak duruma gelememesi halinde emekliliklerin şartlarını yerine getirememiş bile olsa yasalar gereğince malulen emekli olabilmektedir. Malulen emekliliği farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Malulen Emeklilik Çeşitleri
Malulen emeklilik kendi içerisinde 3 şekilde incelenmektedir. Bunlar adi malullüğü, vazife malullüğü ve harp malullüğüdür. Bunların açıklaması ise şu şekildedir;

Adi Malullük: 10 yılı aşkın bir süredir aynı yere hizmet veren bir kişinin hastalık veya bir kaza sonucu çalışamayacak duruma gelerek, emekli aylığına bağlanması durumudur.Bu malullük 10 yılın altında çalışanlar için toplu tek ödeme ile yapılmaktadır. Yani 10 yılın altında hizmet veren kişiler malulen emekli olur ancak emekli aylığına bağlanmaz.

Vazife Mamullüğü: Kişi çalıştığı şirketteki konumu veya görevleri sonucunda herhangi bir iş kazasına maruz kaldıp çalışmayacak duruma gelmesine vazife mamullüğü denir. Kişi işinden dolayı malul olduğundan bu durum için herhangi bir hizmet yılı şartı yoktur. Bu duruma düşen kişiler malulen emekli yapılır ve emekli aylığı bağlanır. Bunun yanı sıra tüm tedavi masrafları şirketi tarafından karşılanır. Bazı durumlarda ise şirket tarafından kişiye veya ailesine tazminat ödenebilir.

Harp Mamullüğü: Savaş, operasyon, kurtarma gibi işlemlerin yapıldığı çalışma alanlarında görevli olan asker, dalgıç ve daha birçok mesleğe sahip kişilerin harp kazası alması durumunda malulen emekli olmasına denir. Harp mamullüğünde hizmet sebebiyle kişinin çalışamayacak duruma gelmesi halinde kişiye hem tazminat ödenir hem de aylık emekli maaşına bağlanır. Bunun yanı sıra hem ailenin hem de malulen emekli olan kişilerin tedavi masrafları devlet tarafından karşılanır. Bu emeklilik içinde herhangi bir hizmet koşulu yoktur.

 
Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 17 yorum yapıldı:

  1. isa aslan diyor ki:

    slm 01.04.2005 girişli ssk var epilepsi hastasıyım%43 raporum var ne zaman emekli olabilirim saygılarımla

  2. Tevfik Kot diyor ki:

    Ben, 02/04/1967 Trabzon/ Besikdüzü dogumluyum. 24/10/1991 yilindan beri Almanya da yasiyorum. 01/10/1985 yilinda Türkiye de sigortali calismistim. Haziran 2006 da, 18 ay askerligim ile 5300 gün, 3,5 Dolar karsiliginda Türk Lirasi olarak Ödeme yaptim. Bana 2016 yilinda emekli olacagimi söylediler. Yani 49 yasinda emekli olacagimi söylediler. Ben ise Almanya da 01/03/2013 yilinda rahatsizligimdan dolayi Malülen emekli oldum. Yanliz ilk etapda iki yil emekli yaptilar. Daha sonra tekrar uzatacaklar. Ben simdi Türkiye den emekli olabilirmiyim. Malülügüm Türkiye de gecerli olur mu? Olursa 5300 gün yatirmistim. Ne kadar Maas alabilirim? Yatirdigim parayi geri almak istemiyorum. Yani 5300 günden Malül emekliligi olmaz istiyorum. Saygilarimla

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain