İsteğe Bağlı Sigorta Ödeme Şartları Nelerdir?

İsteğe Bağlı Sigorta Ödeme Şartları Nelerdir?

İsteğe Bağlı Sigorta Ödeme Şartları Nelerdir?

Yeni kanun düzenlemesiyle birlikte ülkemizde yasal olarak ikamet eden kişilerden 18’ini dolduran ve istekte bulunan  kişiler, isteğe bağlı olarak sigortalı olabilir. İsteğe bağlı sigortalı olma konusunda aranan 1080 günle, emekli sandığında aranmakta olan on senelik hizmet zamanı gibi koşullar kalkmıştır. Bunların yerine, genel sağlık sigortası primi (gss primi)   ödemek koşuluyla sağlık güvencesi hizmetinden faydalanma, otuz (30) günden  az zamanlı işlerde çalışan kişilere de noksan zamanlarını isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlamaları olanağı getirilmiştir.

 

 

 
Etiketler: , , ,

Bu yazı için 8 yorum yapıldı:

 1. Tamer diyor ki:

  Ben 29.08.2012 / 14.11.2012 tarihleri arasında sigortalı çalıştım ama sizin gss de o tarihlerde hala borçlu görünüyorum. Şimdi diyeceksiniz ki sigortalı işe gidiğinizde bildirmeniz gerekli diye ben memurunuza ilk bu gelir tespitini yaptırdığımda söyledim o da otomatik olarak iptal olacağını söyledi şimdi neden böyle oldu anlamıyorum… Ve bu sigortalı çalıştığım zaman pirimlerini iptal etmek istiyorum.

  1. admin diyor ki:

   Tamer bey gss prim borçlarınız için, çalışmış olduğunuz dönemlere ait borçlar varsa iptal ettirebilirsiniz.Bunun için bağlı bulunduğunuz sgk müdürlüğüne bizzat başvurmalısınız.

 2. Sunay diyor ki:

  Eşimin SGK başlangıcı 2002 yılı isteye bağlı pirim ödüyorum eski günleri kayıp isteye bağlı olan no ile 2012 sigortalı gözüküyor ne yapmam lazım.İknci sorum isteya bağlı kaç yıl ödemem gerekiyor 10 yıl ödersem bağkurdan emekli oluyomuş 4,5 yıl kesitisiz ödersek daha sonra çalışması gerekiyomuş 1 firmada sigortalı, bağakurdan emekli olmaması için teşekürler şimdiden.

  1. admin diyor ki:

   Sayın Sunay, sgk müdürlüğüne bizzat başvurarak sorularınıza cevap alabilirsiniz.

 3. mesut diyor ki:

  ssk başlangıcı 1999 06,04 kaç gün prim ödemek gerekir veya kaç yaşında emekli olurum

 4. emel diyor ki:

  Ben caliamiyorum ama ssk yapmak istiryorum ne yapmam gerekiyor

 5. m. hanifi diyor ki:

  eşim 01 02 1976 doğumlu sigortaya yeni giriş yaptırmayı düşünüyoruz bugün sigorta başlangıcı olsa ne zaman emekli olur kac yıl sigorta yatırmamız gerekli kaç yaşında emekli olur ve şartları nelerdir bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.

 6. nazlı diyor ki:

  Merhabalar,
  Yüksek lisans öğrencisiyim ve bir akademik projede araştırmacı, bir tübitak projesinde de bursiyer olarak çalışıyorum. Ancak sigortam yatırılmıyor ve ben isteğe bağlı olarak yatırmak istiyorum. SSK primini yatırmakla sadece GSS primini yatırmak arasında tam olarak nasıl bir fark var? İkisinde de emekli olmak için gereken gün sayısı doluyor mu?

Yorum Yaz

Genel