İşsizlik Ödeneği Ödemesi

İşsizlik Ödeneği Ödemesi

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlar çeşitli sebepler nedeni ile İş Kanununa uygun olacak bir biçimde işten iş veren tarafından ayrılmış olan vatandaşlarımızın, yeni bir iş bulana kadar mağduriyet yaşamaması amacı ile çeşitli yardım sistemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilmiştir.

İşsizlik Ödeneği Ödemesi Hangi Durumlarda Alınır?

Bu noktada ülkemizde hizmet akdinin feshinden evvel 120 gün içerisinde prim ödeyerek sürekli olarak çalışan vatandaşlar son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca hizmet akdinin feshinden sonra en fazla 30 gün içerisinde başvuruda bulunması mecburidir.

Bu şartları yerine getirmiş olan ve uyumlu olan işten çıkarılan ya da İş Kanununa uygun olarak işten ayrılan vatandaşlar ödedikleri işsizlik sigortası prim gün sayısına göre işsizlik ödeneği ödemesi alabilme olanağına sahip olabilmektedirler. Bu noktada internet zerinden de takip edilebilmekte olan vatandaşlar işsizlik ödeneği ödemesi ile ilgili olarak ne kadar alacakları, hangi tarihte alacakları ya da aldıkları, hangi tarihte ne kadar aldıkları ve ne kadar daha süre alacağı gibi konularda ayrıntılı bilgi edinebilme olanağına sahip olabilmektedirler.
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Genel