İşsizlik Ödeneği Nedir? Hangi Durumlarda Alınabilir?

İşsizlik Ödeneği Nedir? Hangi Durumlarda Alınabilir?

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA ALINABİLİR?
Bilindiği üzere işsizlik artık çok yaygınlaşmış durumda. Üniversite mezunu olmak, her türlü işi yapabiliyor olmak bile çoğu insanın işsiz kalmasının önüne geçemiyor. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu insanların mağdur olmaması, hayatlarına devam edebilmesi ve ailelerinin geçimini sağlayabilmeleri açısından işsizlik sigortası adı altında yardımda bulunmaktadır. Fakat bu işsizlik sigortasından işsiz olan her insan faydalanamıyor.

İşsizlik ödeneğinden; işinden istifa edenler, emeklilik veya evlilik gibi nedenlerle işinden kendi isteği doğrultusunda ayrılanlar ya da ahlak kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkarılan kişiler, diğer bütün koşulları taşıyor olsalar bile faydalanamazlar. Ancak, iş yerinin el değiştirip bir başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması ya da işyerinin niteliğinin değişmesi gibi nedenlerle işten çıkarılmış olanlar gibi elinde olmayan sebeplerden dolayı işsiz kalanlar işsizlik ödeneği yardımlarından faydalanabileceklerdir.

İşsizlik ödeneği almanın şartları ise şu şekilde belirlenmiştir:

Hizmet sözleşmesinin sona ermesinden 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan önceki son 3 yıl içinde;

1)      600 gün (20 ay) sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün (6 ay) süre ile,

2)      900 gün (30 ay) sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 240 gün (8 ay) süre ile,

3)      1.080 gün (36 ay) sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 300 gün (10 ay) süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

 

İşsizlik ödeneğinin miktarı, maaşınız ne olursa olsun, asgari ücretin tamamının %80’ini geçemez. Yani işsizlik ödeneğinin tutarı (2012 yılı asgari ücreti) 886,50 * 0,80 = 709,20 TL’yi geçmeyecektir.

Ayrıca sigortalı işsizler, işsizlik ödeneği alırken aynı zaman da SGK’ya bağlı sağlık kuruluşlarında tedavilerini olmaya devam edebilecekler ve işsiz kaldığı süre içerisinde yeniden iş bulmak için devletten bu konuda meslek edindirme, geliştirme gibi yardımlar da alabilecek.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain