İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik Maaşı Nedir?
Çalışanın kendi isteği dışında, işsiz kalması halinde işsiz kalacağı dönemlerde kendisine devlet tarafından verilen ve miktarı belirlenmiş aylığa işsizlik maaşı denir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?
1-Geride kalan 3 yıl içerisinden 6 aydan az olmamak kaydı ile Sgk primi ödemiş olmak.
2-Çalıştığı işyerinden kendi isteği dışında işverenin kusuru nedeniyle veya işyerinin kapanması sebebiyle işini kaybetmek ve bu durumu belgelemek.
3-İşverenle süreli olarak bir iş sözleşmesi yaparak çalışma sonucunda yapılan sözleşme süresinin bitmiş olması.
Durumunuz yukarıda sıraladığımız maddelerden birine uyuyorsa, işverenden ”İşten Ayrılış Bildirgesi” alarak
bir kopyası işten ayrılan kişiye, bir kopyası işverene ve bir kopyası da işten ayrılış bildirgesine işten ayrılma sebebi yazılarak İŞKUR kurumuna gönderilir.İşkur’a başvuruyu 30 gün içerisinde yapmak gerekir.Daha geç yapılan başvurularda işsizlik maaşı işsiz kaldığınız günden itibaren hesaplanmamaktadır.Başvuru işleminden 1 ay sonra İşkur kurumuna giderek maaşınızın yatırılacağı hesap cüzdanını alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alma Süreleri
İşten çıkarıldığınız veya iş yerinizin kapanması sonucunda işten ayrılmak zorunda kalmanız durumunda;

1-Geride kalan  3 yıl içerisinde 600 gün sgk primi ödemesi yapmışsanız 6 ay,

2-Geride kalan  3 yıl içerisinde 900 gün sgk primi ödemesi yapmışsanız 8 ay,

3-Geride kalan  3 yıl içerisinde 1080 gün sgk primi ödemesi yapmışsanız 10 ay,

İşten ayrılmadan önce aldığınız son 120 günlük brüt ücretinizin % 40’ı oranında işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alırken Hastane ve Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilirmiyim?

İşkur’a başvurarak işsizlik maaşı almaya hak kazanmanız durumunda İşkur sizin adınıza GSS (Genel Sağlık Sigortası) primi ödemektedir.İşsizlik maaşı aldığınız sürece kurum tarafından yapılacak Gss primi ödemeleri sonucunda sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. saffet ulutürk diyor ki:

  işsizlik maaşı şartlarını öğrenmek istiyom

  1. admin diyor ki:

   Saffet bey yazımızı inceleyiniz.

 2. kaşife ceylan güngör diyor ki:

  18/02/2013 tarihinde doğum yaptım çocuğuma bakacak kimse olmadığı için işten ayrıldım .bu nedenle işsizlik maaşı alabilir miyim?

 3. kaşife ceylan güngör diyor ki:

  sorulara cevap vermeyi ne zaman düşünüyorsunuz

 4. murat diyor ki:

  son 3 yılda 600 gunum dolmuyor işsizlik maaşı alma imkanım yokmu YUKARDA BİRİNCİ MADDEDE SON 3 YIL İÇİNDE 6 AY SSK PRİMİ ÖDENMİŞ OLMASI LAZIM DİYOR ALABİLİYORMUYUM TOPLAMDA SON 3 YILDA 500 KÜSÜR SSK PRİMİ YATMIŞ OLUYOR?

 5. SADETTİN YİĞİT diyor ki:

  BEN 11 YILLIK ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNDEN AYIN 30 UNDA ÇIKIŞIMI ALICAM YANİ TAZMİNATLI İŞVERENİM ÇIKARTICAK. ŞU ANDA 2 TANE İŞ TEKLİFİ ALDIM YALNIZ OLDUKİ BUNLARDAN BİRİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLADIM VE 5- 6 AY SONRA BENİ İŞTEN ÇIKARDILAR TEKRAR İŞSİZLİK MAAŞI HAKKIM OLUCAKMI BU HAKKIMIN YANACAĞINI SÖYLEDİLER BOŞLUK VERMEDEN BAŞLICAM İÇİN, YANABİLRMİŞ YALNIZ 1 HAFTA FALAN BOŞLUK OLUCAK BU KONUDA BİLGİ ALABİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain