GSS Prim Sorgulama

GSS Prim Sorgulama

GSS Prim Sorgulama
Genel sağlık sigortası uygulamaya konulduktan sonra çeşitli sorunları da beraberinde getirdi.Bu problemlerin en başında ise gss prim ödemesi gelmektedir.Gelir testi yaptırdıktan sonra gss kapsamında prim ödemesine karar verilen vatandaşlarımızın kafaları çok karışık durumdadır.Sosyal güvencesi olan bir işte çalışırken ssk prim tutarlarının işverence ödendiğini düşündüğümüzde, yeni uygulamada primlerin bu kapsama dahil olanlarca ödenecek olması pek alışılagelmiş bir durum değildir.Tam bu noktada cevap aranılan çeşitli sorular sorulmaktadır.
Bunlar;
1-Sağlık hizmeti almadığım halde neden gss primi ödemek zorundayım.
2-Herhangi bir tabligat yapılmadan gss kapsamına nasıl alınırım.
3-Gelir testi yaptırmadığım halde nasıl gss borcum olur.

Yukarıda yazdığımız sorular dahada çoğaltılabilir.Ancak ana hatlarıyla en çok kafa karışıklığına yol açan sorular bunlardır. Gss prim sorgulama işlemi yaparken kişilerin karşılarına çıkan prim borçları   bir çok kişiye sürpriz oluyor.Herkes tarafından pek anlaşılmayan durum şudur, gss zorunlu bir sigorta türüdür.Bu kapsamdaki kişilerin prim borcu ödemeleri gerekmektedir.Gelirler yetersiz olan vatandaşların primleri devlet tarafından karşılanır.Ancak bunun gelir testi ile kanıtlanması gerekmektedir.

Tebligat konusunda yaşanılan karışıklığa yapılacak herhangi bir açıklama yoktur.Ülkemizde maalesef bu tür aksaklıklar yaşanmaktadır.Gelir testi yaptırmadan gss prim borcu olan kişilerin durumları ise, genel sağlık sigortası uygulamasında belirtilmiştir.Bu guruba dahil olan kişilerin gelirleri belirlenen miktarda sayılacak ve resen gelir testi yapılmış gibi karar verilecektir. Gss prim sorgulama işlemini yapmadıysanız herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için en kısa zamanda yaptırınız.Öğrenciler açısından durum karışık değildir.Yapmaları gerekne öğrenci belgesiyle sgk müdürlüğüne giderek durumlarını güncellemektir. https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf üzerinden sorgulama ile borç bilgisi alınabilir.
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 21 yorum yapıldı:

 1. ERKAN diyor ki:

  arkadaşlar gss borcumu öğrenmek ıstıyorum ama bı turlu bulamadım nerden ogrenecegımı.bılen varsa lütfen yardımcı olabılır mı ?

  1. admin diyor ki:

   Erkan bey yazımızın sonundaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

   1. barış diyor ki:

    ben askerden yenı geldım ıse gırmedım ama adıma 284 tl ücret görünüyo 05/01/2014 son ödeme dıyo ben ise giremedım oduyemıyorum pekı ne olucak durmaden faız mı ıslıycek devlet bunu dusunuyo mu yoksa tek derdı para mı ?

 2. İDRİS diyor ki:

  gss borcumu öğrenmek istiyorum.başka bir arkadaşa sayfamızın sonundaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz demişsiniz.Ama ben oradan denedim sürekli kod hatası veriyo

 3. AHMED diyor ki:

  SORGU TÜRÜ DİĞER ÖDEMELER–SORGU TİPİ GSS PRİM– TC VE GÜVENLİK KODU GİR

 4. cigdem diyor ki:

  çalışmayan bir kişiye gelir testi nasıl yapılacak.
  ailesinin gelir testi yapılacakmış 18 yaş üstü birine ailesi bakmak zorunda bile değil.
  almadığım bir hizmetin borcunu niye ödüyorum.
  sigortalandığımdan benim haberim niye yok.
  bu kanun anayasaya uygunmu

  1. yıldırım diyor ki:

   Cigdem benim bildigim bu borç erkek fukaralara çıkıyor.ilk defa bir bayanın bu dertten muzdarip oldunu gördüm

 5. yıldırım diyor ki:

  Sa.bana 2013 ocak ayından beri borç yazılıyormuş.ben haziran 2013 de kuzenden duydum böyle bişey oldunu ve netten girip bakrımda 750 lira borç yazıldını gördüm.başımdan aşağı sanki kaynar sular döküldü.hastaneye gitmediğim halde habersiz olduğum bir şeyden nasıl borçlanırım diye.neyse o ay memleketr gittim ve gelir tespiti gerektini öğrendim.ordaki başvurum kabul edilmemiş bunu mersinde ünvye başladîktan sonra ögrendim.gelir testi için ikametimin oldugu şehre gidemedim cunku yol masrafı boyumu aşıyordu.yaş 26 olduğu için öğrenciden saymıyorlar ve 1buçuk ayki borcum 2150 tl idi.sonunda ikametimi aldım veburda teste girdim.ailemden yardım almadıgım ortaya çıkmış (yani sürüründüğüm) test sonucu g0 .buna sevinemedim çünkü 1buçuk ay önce 2150 olan borç şimdi 3750 olmuş.herhalde demişlerki bu teste girdi.sonuçlanmadan bi 1600 daha geçirelim.anlamadım bu işten.Şimdi benim bu g0 gelir tespitim her zaman geçerli olacakmi yoksa keyiflerine göre değiştirip o tarihe kadar ki borçları takarlarmı? ikincisi madem g0 çıktım ezki borçları nasıl sildirebilir? Silmiceklerse bunun sadece faizimi binecek?

 6. vatandaş diyor ki:

  bu hükümetin Allah belasını versin çalışmıyorum karnımı doyuracak param yok 3 bin 5 yüz lira borç çıkartmışlar üstüne şimdiye kadar hastanenin kapısından girmedim sağlık konusunda 5 kuruş masrafım yok nasıl bir sistem lanet olsun bunlara param da yok hiçbir şeyim yok canımımı alcaksınız

Yorum Yaz

Genel