Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Dünya’da herkes hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettiremeyebiliyor, kimilerimiz bakıma muhtaç olarak yaşamak zorunda kalıyor. Devletimiz, kimseyi mağdur etmediği gibi, evde bakılması gereken hastaların, yaşlıların yakınlarını da mağdur etmiyor. Çünkü kişi evde hasta bakmak zorunda olduğundan kendi işine vakit ayıramıyor dolayısı ile işinden ayrılmak zorunda veya uzun bir süre ara vermek zorunda kalıyor. Bu da onun maddi açıdan büyük sıkıntıya girmesine neden oluyor.Ülkemizdeki uygulamada bu insanların mağdur olmamaları, çalışamasalar bile evde hastalarına baktıkları için onlara evde bakım maaşı diğer bir tanımı olan engelli bakım ödeneği adı altında bir maaş bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI

Ancak her zaman olduğu gibi devletin bu ödeneklerinden yararlanabilmek için çeşitli koşulları yerine getirmek, çeşitli kriterlere sahip olmak gerekiyor.
Sahip olunması gereken kriterler ; evde bakıma gerçekten muhtaç olunmalı ve bunun raporlarla ispatlanması gerekiyor. Kişinin hasta veya engelli olduğu, yani evde bakılması gerektiği raporlarla kesinleştirildiği zaman devlete başvuru yapılmalıdır. Devlete başvuru yapıldığı takdirde bu kişiler asla geri çevrilmez ve evde bakım maaşı hastaya bakan refakat eden kişiye bağlanmış olur. Yani devlet, sadece hastaların veya engellilerin değil, bu insanlara bakmakla yükümlü olan yakınlarının da mağdur olmamaları için elinden geleni yapıyor. Bu olanaklardan faydalanmak isteyen, zorluk çekmek istemeyen insanların yapacağı tek şey, gerekli raporları hastanelerden alarak sgk ve gerekli kurumlara başvuru da bulunmaktır. Çünkü başvuru yapmadıkları takdirde kimse o kişilerin mağdur olduğunu, yardıma ihtiyaçları olduğunu bilemez.

Ayrıca evde bakım maaşının bir diğer güzel yanı da, bu maaşın miktarının engelli kişi veya bu kişiye bakmakla sorumlu olan kişiler tarafından belirlenebiliyor olmasıdır. Ayrıca, alınacak olan bu maaş kişi başı olarak da bağlanabilir.
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 159 yorum yapıldı:

 1. murat diyor ki:

  1933 dogumlu dedem 1968 yılından ssk lı dedemin toplam gun sayısı 476 (24) ay askerlik suresiyle beraber toplam 1230 felan ediyor dedem 80 yasında emeklı olma sansı varmı

 2. gül diyor ki:

  mrb, kayınpederime 8 senedir ben bakıyorum, devlet hastanesinden raporlu alzemier parkinson hastası ayıca kendisi ölen eşinden ölüm aylığı alıyor 850 tl civarı, bunun dışında hiçbir mal varlığı yok. ben kayınpederim nedeniyle 4 senedir çalışamıyorum ve sigortam ödenmiyor, dğer 2 çocuğuda bakmıyor ona . evde 4 ve 9 yaşlarında 2 kız çocuğum var eşim sigortalı textilde çalışıyor . oturduğumuz evde bizim fakat devlete borcu ödüyoruz depremzede olduğumuzdan, ayrıca 1 evimizde kirada bununda banka borcu var .çalıştığım dönemde de 7 sene önce ablam için kredi çekip onların otırduğu evi onlara satın aldık ve evde dolasıyle benim üzerime
  kayınpederim yatalak değil fakat hastalığından dolayı ayakta duramıyor hep yere düşüyor ve altna kaçırıyor . bu durumda yukarıdaki şartlar gözününe alındığında bana evde bakım parası bağlanır mı ? ne yapmamız gerekiyor ?

 3. hasret ergin diyor ki:

  Merhaba ben dogustan kalp hastasiyım 6 defa ameliyat 8 defa da anju oldum ve annem bana bakıyor kücük kardeslerim olmasina ragmen anneme maas baglamak icin ne yapabilirim

 4. ummiye uluk diyor ki:

  6 aralıkta 20013 te eşimin dayısının bakım evinden çıkardım.tüm işlemleri bittikten sonra .fakat 25.02.2014 tarihinde tek bir maaş aldım.toplu alacaksınız dediler alamadım……16.06.2014 yılında tekrar sosyal hizmetlere götürdüm.ve içerde olan son maaşıımı alamadım.sosyal hizmetler 8 ayda bana sadece 4 maaş verdi.bunun için ne yapmalıyım?

 5. zuhal özkala diyor ki:

  ANNEM 78 YAŞINDA . ŞEKER . KALP ALZAMIER VE CİĞERLERİNDEN RAHATSIZ. KENDİ İHTİYAÇLARINI YAPAMAYACAK DURUMDA BABAMDAN EMEKLİ MAAŞI VAR AMA BU PARA İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYACAK KADAR. SİZDEN ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ANNEME BAKAN KİŞİYE BAKIM PARASI ALABİLİRMİYİZ. BİLGİLENDİRİSENİZ SEVİNİRİM AYRICA NE YAPMAMIZ LAZIM. TEŞEKKÜRLER.

 6. ÜMÜT diyor ki:

  67 YAŞINDAYIM VE ŞU AN EMEKLİ MAAŞIMDAN SADECE VE SADECE 380.00 TL
  PARA KALMAKTADIR.NEDEN Mİ ZİRAAT BANKASINAN TÜKETİCİ KREDİSİ ALDI-
  ĞIM İÇİN KESİNTİDEN SONRA KALAN MİKTAR BU KADAR KALAN MİKTARIN AYDA
  220.00 TL SİNİ EV KİRASI ÖDÜYORUM.GERİYE KALAN 160.00 TL İLE BEN VE
  EŞİM GEÇİM SAĞLIYORUM.BOŞUNA VE YALAN KONUŞMUYORUM.AMA ASLA
  VEDE ASLA DEVLETTEN BİR KURUŞ ALMADIM VEDE ALMAM ÇÜNKİ O PARADA
  TÜYSÜZ YETİMİN HAKKI VAR ZİRA O PARA BAŞİKALARININ GELİRLERİNDEN
  KESİLEN PARALAR OLDUĞU BİLİNCİNDEYİM.BU DÜNYANIN ÖBÜR TARAFIDA
  VAR.YARADAN BUNUN HESABINI SORACAKTIR VE İHTİYACI OLMAYIPTA ALAN-
  LAR NASIL HESAP VERECEKLER.ALLAH KORKUSU VARSA DÜŞÜNSÜNLER.

 7. sennur tanrıverdi diyor ki:

  merhaba benim kayın validem ve kayınbabam ikiside şeker ve tansiyon hastası kayınvalidem kendi başına işini yapamıyor kayın babam da 80 yaş üstü bypas oldu bunların bakımını biz yapıyoruz eşim ben bunun için maaş alabiliyormuyuz

 8. meryem kaya diyor ki:

  merhaba bu ay bakım aylığımız yatmamış acaba neden bunu öğrenebilir miyim?

Yorum Yaz

Genel