ESGM Hizmet Sorgulama

ESGM Hizmet Sorgulama

E-Sgk, E-Sgm, SGK Prim Sorgulama, SSK Prim Sorgulama

19 Eylül 2012

ekledi.

2 yorum yazıldı

5231 kez incelendi.

E SGM Hizmet Sorgulama

 Sosyal Güvenlik Kurumu yaygın olarak bilinen adı ile SGK vatandaşların sosyal bir güvence kapsamında yaşamlarını sürdürmesine yardımcı olmak, sigorta iştirakçilerinin hayat standartlarını yükseltmek amacı taşıyan bir devlet kurumudur. Açılımı Sosyal Güvenlik Merkezi olan SGM, Sosyal Güvenlik Kurulumun elektronik ortam da hizmet vermekte olan merkezidir. E-SGM ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait uygulamalara erişim olanağı sağlarız. Bu saye de şifresiz olarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Hizmet sorgulama, borç sorgulama ve diğer tüm uygulama işlemlerine E-SGM hizmet menüsü aracılığı ile ulaşabiliriz.

E-Devlet uygulamalarını en aktif biçimde uygulayan ve vatandaşın hizmetine sunan Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalıların, emeklilerinin ya da ihtiyaç duyan hemen hemen herkesin şifresiz olarak ve sadece kişiye özel nüfus bilgileri ile sisteme erişim imkânı sunmaktadır. E Sgm Hizmet Sorgulama işlemleri e-devlet portalından şifre ile yapılabilirken, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi aracılığı ile kimlik bilgilerine göre yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesi aracılığı ile E Sgm Hizmet Sorgulama işlemi gerçekleştirebilmek için T.C. kimlik numarasının yanında kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il, cilt numarası bilgilerinin olması gerekmektedir.

Herkes tarafından bilinmesi mümkün olmayan bu bilgiler ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgilerin ekrana girilmesinin ardından alt kısımda yer alan güvenlik kodu da girildikten sonra sorgula butonuna basılır. Ve istenilen bilgilere ulaşma imkanı elde edilmiş olur. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinden bu işlemlere ulaşabilmek için, E-SGK bölümüne girilmesi gerekmektedir.

Resmi internet sitesinden veya esgm.sgk.gov.tr E-SGK bölümüne girdikten sonra ise e-hizmetler uygulamasının altında yer alan uygulamalar aracılığı ile hizmetlere ulaşılabilmektedir. Bu sayede Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunmuş olduğu hizmetlere bir tık ile erişme imkânı olmaktadır. İnternet portalını çok etkin bir şekilde hizmet vermek amacı ile kullanıma sunan Sosyal Güvenlik Kurumu, bu uygulamalar sayesinde bireylerin Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerinden gerek gördükleri durumlarda Kurumun bünyesinde kayıtlı bulunan kendi bilgilerine çok kısa süre de ve en doğru şekilde ulaşma imkânı elde etmektedirler.
Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. orhan diyor ki:

    1991 yılında cıraklık eğitim okulundan sağlık sigortası yapıldı 1999 dabağkura kaydoldum yaklaşık 12 yıl bağkurluydum şu an 1 yıl civarında sigortam var emeklilikte sağlık sigortası başlama tarihimi geçerli 1975 doğumluyum cevaplarsanız sevinirim

  2. FATİH AYDIN diyor ki:

    Bu sorgulama hizmetini iptal etmek istiyorum. Edevleti kullanmak istiyorum .Ne yapmam gerekir

Yorum Yaz


Genel