ESGM Hizmet Sorgulama Ekranı

ESGM Hizmet Sorgulama Ekranı

ESGM Hizmet Sorgulama Ekranı
E-sgk ve Esgm Sorgulama
ESGM veya doğru yazılışıyla e-SGM, açılımı İnteraktif Sosyal Güvenlik Merkezi olan ve sayesinde SSK ve SGK ile ilgili tüm sorgulamalarınızı şifresi yapabileceğiniz bir platformdur.

Hepimiz toplu yaşamaya alışmış vatandaşlarız. Ve bu keşmekeş içinde yaşadığımız şehri, sokakları ve hatta ülkeyi ayakta tutabilmek, daha ileriye götürebilmek için vergi ve Ssk primlerimizi ödemekle veya ödetmekle yükümlüyüz. Peki hangilerimiz vergi mükellefiyiz? Eğer aylık elimize geçen gelir, asgari ücretin altındaysa, SSK bedellerimiz devlet tarafından ödeniyor.

Sigorta ve gelir vergisi primlerimizi kendimiz mi ödeyeceğiz yoksa devlet mi destek olacak diyorsanız, hemen ESGM hizmet sorgulama ekranı bölümüne giriş yapıp gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Bu sorgulama ekranına dökümlerinizin açılabilmesi için TC kimlik numaranızı, sicil numaranızı, nüfusa bağlı olduğunuz ili ve bir de ekranda açılan güvenlik kodunu doğru olarak girmeniz gerekiyor. Bir sonraki adımda yapmanız gereken tek şey dökümlerinizi kontrol etmeniz ve sorulan sorulara doğru cevaplar vererek gelir testinizi düzgün olarak yapmanızdır.

Şimdiye kadar Türkiye’de 6 milyon 470 bin kişinin gelir testi yaptırdığı, SGK başkanı tarafından açıklandı.

Önceleri SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur primlerinizi öğrenmek ve üzerinde işlem yapıp, eksiklerini tamamlamak, ne zaman emekli olabilirim sorusuna cevap bulmak istediğinizde, SSK veya SGK nın web sitelerinden veya çeşitli kaynak sitelerden birkaç vatandaşlık bilginizi girerek dökümünüze ulaşabiliyordunuz. Bu bilgiler TC kimlik no, cilt no, ssk sicil no gibi herkesin bilemeyeceği bilgilerdi. Fakat daha sonra E-devlet şifresi diye bir şifre sisteme konuldu. Bu şifre 1 kez şahsen postaneye  giderek alabileceğiniz ve internet üzerinden yapacağınız her türlü işlemin kapılarını açan bir şifreydi. Şimdi ESGM hizmet sorgulama ekranı sayesinde, tüm bilgilerinize şifresiz ulaşabiliyor, yine sadece nüfus cüzdanınızı elinize alarak interaktif ve online sorgulama yapabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra sağlıkla ilgili devlet hastanelerinde yaptıracağınız işlemler için de yine bir kereye mahsus şahsen SGK genel müdürlüğü binasına gitmeniz, orda birebir işlem yaptırıp, sigortanızı hizmete açtırma işlemine onay vermeniz gerekiyor. Böylelikle çalıştığınız sürece devlet güvencesinde her türlü sağlık hizmetinizi de devlet hastanelerinden alabiliyorsunuz.

 
Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 10 yorum yapıldı:

 1. Kadir SEZGİN diyor ki:

  Biz sigortalı işçi olarak çalışanların öncelikli öğrenmek istediği prim gün sayıları, bir diğer husus ise emekli olmayı düşünmem halinde bağlanacak aylık miktarının net olarak bildirilmesi. Bu konular hakkında çok faydalı bilgiler vermişsiniz sitenizde teşekkürler.

 2. coşkun şöhmelioğlu diyor ki:

  sigorta girişim 2001 ama stajer 1720 günüm var tazminat almayı nezamn hak ederim

  1. admin diyor ki:

   Coşkun bey, her sigortalı çalıştığı iş yerinde 1 yılını doldurduğu anda tazminat almaya hak kazanır.

 3. coşkun diyor ki:

  ya ben anlatamadım size ben kendim işten çıkmak istersem ne zaman tazminat almayı hak ederim 2001 sigorta girişim var ama stajyer olarak 2006 dan bu yanada primim var 1800 gün var benim öğrnmek istediğim 2009 dan beri şu anki işyerinde çalışıyorum ne zaman çıkarsam kendi isteğimle tazminatı hak ederim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Coşkun bey, 15 yılı dolduran sigortalılar kendi istekleriylede çıkış yapsalar tazminat hakkına sahiptirler.

 4. hüseyin yeşil diyor ki:

  eşim 1954 doğumlu, 1973 ve 1974 yılların da sgk lı çalıştı 600 – 700 civarında prim ödeme gün sayısı var. isteğe bağlı prim yatırmak istedim. sadece bağkurlular olabilir dediler. bu doğrumu neden sadece bağkur veya yurtdışında gelenler için ???? cevabınızı bekliyorum saygılar.

  1. admin diyor ki:

   Hüseyin bey anneniz ssk lı olarak çalışmıyorsa isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilir.

 5. BİLGE ÇOR diyor ki:

  GSS PRİMİNDEKİ BORCUMU NASIL SİLDİRE BİLİRİM NEREYE BAŞVURMAM GEREKİYO …
  BUNUNLA İLGİLİ AF ÇIKTIĞI SÖYLENİYOR TAM OLARAK NETLEŞTİ Mİ?
  BN SULTANBEYLİ ‘DE İKAMET EDİYORUM
  FAKAT BNM KAYNARCADAKİ SGK KURUMUNA BAŞVURMAM VE DURUMU DÜZELTİRMEM GEREKİYORMUŞ …
  BUNUNLA İLGİLİ NET OLARAK BİLGİ VERİRSENİZ

 6. BİLGE ÇOR diyor ki:

  VE ŞUAN SİGORTALI BİR İŞTE ÇALIŞIYORUM DÜZENLİ OLARAK SGK ÜCRETİ ÖDENİYOR ŞİRKET TARAFINDAN
  BUNUN İÇİN KAYMAKAMLIĞA BİLDİRİDE BULUNMALIMIYIM

 7. Fatih bağcı diyor ki:

  Askere gideceğim Kasım ayında 2 yıldır özel bir yerde çalışıyorum işten çıksam tazminat alabilirmiyim alırsam ne kadar alırım cevaplarsanız sevinirim teşekkürler…

Yorum Yaz

Genel