Emeklilik Hesaplama – Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emeklilik Hesaplama – Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emeklilik Hesaplama Yöntemleri

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emekli sandığı, Bağkur, SSK ve diğer hizmet kuruluşlarına bağlı olarak çalışan kişilerin belirli bir süre sonra emeklilik günleri gelmektedir. Ancak emeklilik hesabı, bazı izinler veya aksamalar yüzünden kesin olarak öğrenilememektedir. Bu yüzdende emekliliğini bekleyen kişilerin kendi emeklilik hesaplama yöntemlerini kullanması gerekir. Bu sebeple oluşturulmuş bazı emeklilik hesaplama motorlarıyla bu işlem gerçekten de kısa sürümektedir. Fakat birçok arama motoru veri eksikliğinden kaynaklanan sorunlardan dolayı büyük bir oranda yanlış hesaplamalar yapmaktadırlar.

Yeni getirilen kanun gereğince emeklilik hesaplama yöntemleri değişti.Artık emekli olmak için sadece 3600 iş gününü doldurmak yetmemektedir. Emekli olmak isteyen kişilerim 5400 iş günün doldurması gerekiyor. Bu durum kadınlarda ve erkeklerde ise farklı olarak hesaplanıyor. Emeklilik hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır;

Emekli sandığı: Emekli sandığından emekli olabilmek için öncelikle 61 yaşını ve 7000 iş gününü tamamlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra askerliğinizi ödemiş ve 25 yıllık sigorta primini ise tamamlamalısınız. Tüm bu şartlar tamamlanmış ise hesaplamaya başlayabiliriz. Öncelikle borçlu olduğunuz gün sayısını not alınız. Daha sonra işe başladığınız tarihi ve çıkmak istediğiniz tarihi yazarak kaç günlük hizmet verdiğinizi ortaya çıkartın. Daha sonra bu sonucu borcunuzdan çıkartın. Eğer ki sonuç 7000 iş gününden fazla ise emekli olabilirsiniz demektir.Emekli Sandığı üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için http://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/default.jsp adresini kullanabilirsiniz.

SSK: SSK’dan emekli olabilmek için kadınların 58, erkeklerin 60 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bunun yanı sıra 7200 günlük iş süresinin de kesinlikle doldurulmuş ve 25 yılda sigorta priminin ödenmiş olması gerekir. Hesaplaması da emekli sandığında olduğu gibi borçların, gün sayısından çıkartılmasıyla gerçekleşir. Eğer ki sonuç 7200’i geçmiş ve 25 yıllık sigorta primi verilmiş ise kişi emekli olabilir.SSK üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bağkur: Bağkur’da diğer kuruluşların aksine herhangi bir yaş kanunu yoktur. Bağkur çalışanları için emekli olma şartı 23 yıllık sigorta primi ödemesi ve 9000 günlük çalışmadır. Bu 2 şartı sağlayan herkes yaşı ne olursa olsun emekli olabilir. Bağkurun emekli hesaplaması ise çalışılan tam gün üzerinden yapılır. Kişinin çalıştığı zamanlarda aldığı izinler ve askerlik borçları çıkartılır. 9000 ve üzeri çıkan çalışma sürelerine sahip kişiler emekli olabilir.Bağkur üzerinden ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için http://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do bağlantısını kullanabilirsiniz.
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. selahattin ülkü diyor ki:

  ben 27/02/2012 yılında emekli oldum. asgari ücretten oldum. intibak yasasından verilen zamlardan bende yararlanabilirmiyim.

  1. admin diyor ki:

   İntibak yasasından 2000 yılından önce emekli olan kişiler faydalanabilir.Dolayısıyla sizin intibak zamlarından yararlanmanız mümkün değil.

 2. orhan degirmenci diyor ki:

  iyi gunler,
  annem simdi hollandada turkiyeden bagkurdan emekli. turkiyedeki saglik sigortasi hollandada gecerlimi? gecerli olmasi icin hollanda devleti ile olan antlasma formu gerekiyormu gerekiyorsa bu formu nerden alacagiz?

  1. admin diyor ki:

   Orhan bey Hollanda da uluslar arası sosyal güvenlik anlaşması yaptığımız ülkelerden biri ancak daha detaylı bilgi için bağlı bulunduğunuz sgk müdürlüğüne başvurmanızı öneririm.

 3. Murat Topcuoglu diyor ki:

  Annem 1948 dogumlu. 1975 yilinda Hollandaya evhanimi olarak geldikten sonra hic calismisligi yok. Su an itibariyle borclanmasinin bedeli ne tutar acaba? Tesekkur ederim.

Yorum Yaz

Genel