Emekli Sandığı

Emekli Sandığı

Emekli Sandığı
Emekli Sandığı Emeklilik
Kamu kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olarak görev yapmakta olan kişilerin emeklilik işlemleri de artık elektronik ortam da gerçekleştirilebilmektedir. Hızlı bir şekilde evrakların elektronik ortamda hazırlanarak Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesinin sağlanmasının ardından kişi bir hafta ya da on gün içerisinde ilişik kesebilmektedir.

Emekli Sandığı kurumuna bağlı kişiler emeklilik sonrası aylık bilgilerini, ilaçların kullanım sürelerini ve muayene katılım payları hakkında detaylı bilgi alabilmek için E–Devlet sistemini kullanılabilmektedir. Bu sistem aracılığı ile aylık ya da üç aylık dönemler de ödenen maaşlar hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir. Herhangi bir kesinti ya da icra durumunun olup olmadığı hususu takip edilebilmektedir. Aynı zaman da bu sistem sayesinde yine emekli kişiler hastanelerden ya da sağlık ocaklarından muayene sonucu almış olduklar ilaçların kullanım süresini de takip edebilmektelerdir. Artık her ilaç istenildiği zaman eczaneden alınamamaktadır.

Her ilaç için belirlenmiş olan bir kullanım süresi vardır ve bu süre dolmadan önce aynı ilaçtan almak da mümkün olamamaktadır. İşte bu durumunda takibi de yine buradan gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zaman da devlet hastanesi, üniversite hastanesi gibi hastaneler de muayene olunmasının sonucunda muayene katılım payı alınmaktadır. Muayene sonucunda alınan bu muayene katılım paylarının da yine takip edilmesi e–devlet sistemi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Emekli Sandığı emeklilik işlemleri de günümüz teknolojisine ve çağımızın getirmiş olduğu yeniliklere ayak uydurmayı başarmıştır. Elektronik ortam da hazırlanan emeklilik belgeleri ile artık Emekli Sandığı emeklilik işlemleri çok hızlı ve bir o kadar da kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca emeklilik işlemlerinin tamamlanmasının ardından emeklilik maaşları da aynı hız da bağlanabilmektedir. Çağımızın getirmiş olduğu en büyük kolaylıklar arasında yer alan elektronik ortam hem daha hızlı hem daha sağlıklı hem de daha doğru şekilde iş ve işlemlerin yürütülmesine zemin hazırlamıştır.

Bu şekilde ayrıca gereksiz yazışmalar ve kırtasiye israfının da önüne geçilmektedir. Hem vatandaşın mağduriyetinin önüne geçilmesi hem de işlemlerin hızlı yürümesi açısından internet ortamında, elektronik ortamda yürütülmekte olan hizmetlere her geçen gün yenisi eklenmektedir. Ancak E–Devlet hizmetlerinden yararlanabilmek için size en yakın PTT şubesinden şifrenizi talep etmeniz gerekmektedir.
Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. Ali Tekin diyor ki:

  ayaktan tedavilerdede muayene katılım payı ödeniyormu

  1. admin diyor ki:

   Ali bey eğerki hastenede muayene girişiniz yapılmışsa tüm tedavilerde muayene katılım payı ödersiniz.

 2. mehmet diyor ki:

  emekli sandığı işlemlerini yanlız turkiye.gov.tr sitesindemi yapabilirim.

  1. admin diyor ki:

   emekli sandığı ile ilgili işlemlerinizi sgk.gov.tr sitesinden de yapabilirsiniz.

 3. mehmet akgün diyor ki:

  Tüm kurumların şeffaf olması gerçekten çok güzel, vatandaşların istedikleri hizmetlere devletin internet uygulamaları sayesinde rahatlıkla ulaşabiliyor.

Yorum Yaz

Genel