E-Rapor Uygulaması Nedir? Hangi Halleri Kapsamaktadır?

E-Rapor Uygulaması Nedir? Hangi Halleri Kapsamaktadır?

E-Rapor Uygulaması Nedir? Hangi Halleri Kapsamaktadır?
İnternet kullanımı oldukça yaygınlaşmadır. İnternet insanlara oldukça kolaylık sağlamaktadır ve bu nedenle hemen hemen tüm uygulamalar internet üzerine taşınmaya çalışılmaktadır. Devlet de verdiği hizmetleri bu yönde internete aktarmaktadır. Yapılan çeşitli düzenleme ve yeniliklerle hizmetler internet üzerinden kolay ve rahat bir şekilde sunulabilmektedir. Ayrıca internet ile kurumlar arası iletişim ve dosya, yazı aktarımları da kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu sayede işlemler daha da hızlanmış, kişiler de sorgulama yolu ile  işlemlerini takip ederek, durumlarını öğrenebilirler.

Özellikle yakın bir zaman önce SGK kurumunun yeniden düzenlenmesi ve yeni yetkilerle donatılmasının ardından, yeni pek çok hizmet uygulanmaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi de e-rapor hizmetidir. E- rapor çoğu zaman aksaklıklara neden olan rapor işlemlerini hızlandırmak ve sorunsuz şekilde yürütebilmek için hazırlanan bir sistemdir. İş göremezlik gibi çeşitli konularda hazırlanabilecek raporlar e-rapor sistemi ile gerekli yerlere kolaylıkla gönderilebilmektedir.

Bu tür işlemler Medula sistemi ile yapılmaktadır. Kişinin belirtilen haller dahilinde sağlık kuruluşuna başvurması sonucunda yapılacak tedavi ve değerlendirmeler sonucunda bir rapor hazırlanır. Bu raporun hazırlanabilmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar sağlanmışsa ilgili sağlık birimi raporu hazırlar. Raporu tedaviyi yapan doktor imzalar ve bunun sonrasında rapor başhekimin onayına sunulur. Daha sonra bu rapor internet üzerinden hazırlanarak sisteme girişi yapılarak ilgili yerlere yollanır.

Yapılan bu düzenleme herkes için bir kolaylık oluşturmuştur. Elektronik ortam ile hızlı bir şekilde veri alışveriş yapabilmek mümkündür. Bu nedenle de evrakların gönderilmesi, alınması gibi gereksiz sürelere gerek kalmamıştır. Bu da işlemlerin hızlanmasını sağlayarak kişilerin mağduriyetini önlemektedir. Ayrıca iletişimi sağladığı için iş yükünü de azalmaktadır.

Tüm bunlar doğrultusunda e-rapor sistemi yeni gelişmelerden birisidir. 01.11.2010 tarihinden itibaren yürürlüğe konan bu yeni sistem ile artık raporlar otomatik olarak internet üzerinden yapılmaktadır. 2010 öncesindeki sistem de ise raporlar kağıtlar üzerinde hazırlanarak eczaneler tarafından veri girişleri yapılmaktaydı. Fakat bu sistem oldukça yavaş ilerlediğinden bir düzenlemeye gidilmesi gerekti. Bunun sonucunda yine belirtilen tarihten itibaren yapılan e-rapor uygulaması bu sorunları büyük ölçüde çözerek hem kişilere hem de kurumlara büyük kolaylıklar sağladı.
Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain