E-Devlet Sorgulamalar

E-Devlet Sorgulamalar

E-Devlet Sorgulamalar

Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan internet sayesinde artık resmi devlet daireleri ve kamu kuruluşları da çeşitli işlemleri internet ortamına taşıyarak vatandaşların işlerini kolaylaştırma yoluna gitmişlerdir. Bankalar ile başlayan dijitalleşme akımı yemek siparişlerine kadar ilerlemişken devlet dairelerinden de bu yaklaşım beklenmekteydi. Bundan böyle resmi dairelerde kapı kapı dolaşmadan, bürokrasiye hiç takılmadan e-devlet sorgulamalar uygulaması ile evinizin rahatlığında ister evrak takiplerinizi yapabiliyorsunuz, ister merak ettiğiniz konular ve yasal yükümlülükler hakkında bilgi edinebiliyorsunuz, ister adres değişikliği bildirimi gibi çeşitli işlemlerinizi gerçekleştirebilme imkanınız var.

E-devlet sorgulamalar uygulamasından yararlanabilmek için mobil imza veya elektronik imza yeterli olmaktadır. Ancak bunlardan birine sahip değilseniz, size en yakın PTT merkez müdürlüğüne giderek e-şifrenizi alabilir ve bu şifreyi ve TC kimlik numaranızı kullanarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz. İlk kez şifre alınması esnasında 2 TL olarak ücretlendirilen e-devlet şifresi, başka herhangi bir ek ücret veya yıllık ücret gerektirmemektedir. Şifrenizi unutmanız durumunda ise tekrar PTT’ye giderek şifrenizi alabilirsiniz. Ancak bu kez ve bundan sonra her şifre alımınız 4 TL olarak ücretlendirilecektir.

E-devlet sorgulamalar ve uygulamaları sayesinde iş başvurusu bile yapabiliyorsunuz. İşkur adresinden e-devlet şifresi ile yapacağınız iş başvurularında daha ayrıcalıklı kariyer fırsatları yakalayabilirsiniz. Bölgeye göre de sorgulama yapabileceğiniz bu alanda tüm açık iş pozisyonlarını listeleyebilirsiniz. Pasaport işlemleri, askerlik yoklama sorgulaması, ehliyet iptali sorgulama gibi pek çok işlem e-devlet uygulaması sayesinde çok çabuk bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Yeni sayılabilecek bir uygulama olan aile hekimliği kapsamında aile hekiminizin kim olduğunu ve nerede bulabileceğinizi de yine e-devlet sorgulamalar ekranında bulabilirsiniz.

Yine en çok tıklanan hizmetlerden bir tanesi de adres değişikliği bildirimi. Sıra beklemek bir yana tüm bu işlemleri evden bile çıkmadan gerçekleştirebilmek ülkemiz adına gerçekten olması gereken güzel bir gelişme. Çağdaşlığı her alanda yakalamamız gerekirken bu alanda böylesi bir kolaylığın sağlanması önemli bir gelişme. E-devlet sayesinde trafik cezalarını bile takip edebiliyorsunuz. Mahkemeler ve dava sorgulamalarından öğrenciler için sınav yerleri, sonuçlarına kadar her türlü bilgiye ulaşmak e-devlet sorgulamalar ekranı sayesinde yalnızca bir tık uzağınızda.
Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain