E-Devlet Şifresi Nedir?

E-Devlet Şifresi Nedir?

E-Devlet Şifresi Nedir?
E-Devlet şifresi, devletin insanların daha bilgili ve merak ettikleri sorulara daha rahat ulaşabilmeleri için hazırlamış olduğu yararlı bir uygulamadır. İnsanlar bu uygulama sayesinde devlete bağlı kuruluşların tamamına ulaşabilir ve hakkındaki birçok bilgiyi hemen öğrenebilir. İnternet üzerinden hiçbir telefon ile sorgulama veya başvurma yöntemi uygulamadan tüm aradıklarına ulaşabilirler.

E-Devlet Şifresi Ne İşe Yarar?
E-Devlet şifresi, çalışan veya emekli olmuş bir kimsenin yatırılan maaşlarındaki tüm detaylara ulaşmasını sağlar. Emekli maaşlarındaki kesintileri, sebepleriyle birlikte kullanıcıya internet üzerinden ulaşım imkanı sağlar.  Bunun yanı sıra devlete bağlı kuruluşlardan kişilerle alakalı herhangi bir durum olduğunda  bu gelişmeden haberdar olurlar. Örnek vermek gerekirse, kendisine karşı açılmış olan bir dava olup olmadığını veya devam eden bir davanın sonucuna hemen ulaşabilir. Aynı zamanda gençler askerlik celp sürecini seçebilir ve askerlik dönemlerini yoklayabilirler.

Ayrıca SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’nın prim sorgulamalarını yapabilir ve ödemeleri buradan öğrenebilirsiniz. Sürücü belgesi sonuçları, sürücü belgesi kontrolleri veya adınıza yazılmış olan trafik cezalarını da e-devlet hesabınızda görebilirsiniz. E-devlet şifresiyle tüm devlet kuruluşlarına online olarak dilekçe yazabilir ve dilekçenize verilen cevaba da buradan ulaşabilirsiniz. E-Devlet şifresi sadece kendisiyle alakalı konularla da kısıtlı kalmayıp çocuklarınız hakkında da bilgi alabilmenizi sağlamaktadır. E-Devlet sayesinde çocuklarınızın e-okula işleyen notlarını takip edebilir, başarı durumunu da kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi almak için TC kimlik numaranızla birlikte size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesindeki herhangi bir memura TC Kimlik numaranızı gösteriyor ve e-devlet şifresi istediğinizi belirttikten hemen sonra memur size e-devlet şifrenizi açarak sizden onay istiyor. Onayladıktan sonra e-devlet şifresinin teslim etmek için sizden 1TL ücret istenir. Bu ücreti memura verdikten sonra artık e-devlet şifrenizle birlikte internet üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ekrem bişkin diyor ki:

    İkide bir şifremi alacam.kayıt ettigim şifremi unuttugumu söylemeyin bana.para verdim geri verin şifremi yoksa verdigim para helal deyildir bilin.bi daha para vermem.postaneye gidecejmisım çocuguzya hani.ayıp ya

Yorum Yaz

Genel