E Devlet Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

E Devlet Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

E Devlet Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), kullanım bakımından lüks olarak görülen belirli mal ve ürünler üzerinden alınan bir vergi türüdür. Özel tüketim Vergisi kısa ve bilinen adı ile ÖTV İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum yasaları gereği yapılan kanun değişiklikleri ile gündeme alınmıştır. Yine Avrupa Birliği’ne uyum yasaları kapsamında 4760 kanun sayısı ile 2002 yılında yasalaşmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Avrupa ülkelerinde bu verginin amacu gelir elde etmekten ziyade lüks kullanım amacına yönelik (mücevher vb.) ile sağlığa zararlı olan sigara, alkol gibi ürünlerin kullanım oranının düşürülmesidir. Ancak ülkemizde Özel Tüketim Vergisi buzdolabı, çamaşır makinesi gibi neredeyse bir ihtiyaç olan ürünlerden de alınmaya başlanmış ve bir gelir kapısı olarak görülmektedir.

Özel Tüketim Vergisi, ürünün niteliğine bağlı olarak maktu ya da fiyatına oransal olarak alınmaktadır. Ülkemizde sıfır araç alımı işleminden tutunda benzine kadar ÖTV’nin girmediği hiçbir yer yoktur. Avrupa ülkelerinde, lüks yaşantıdan ve lüks eşyalardan alınan Özel Tüketim Vergisi, evlerin en temel ihtiyacı olan buzdolabından dahi tahsil edilmektedir. Geliri fazla olan, lüks bir hayat yaşayan ya da sağlığa zararlı tütün ve alkol gibi ürünleri tüketenlerden alınan bir sosyal vergi kavramı olarak Avrupa ülkelerinde hayata geçirilmiştir.

Ancak ülkemiz de bu durum tam tersine yorumlanarak özel ihtiyaç ya da lüks olan ürünlerden değil birey tarafından, vatandaş tarafından en çok alınan ve kullanılan ürünlere de uygulanmıştır. Özel Tüketim Vergisi oranları her yıl değişiklik göstermektedir. Bu oranlar Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın her yıl yayımlamış olduğu tebliğler ile duyurulmaktadır.

ÖTV, Katma Değer Vergisinden farklı olarak mal ya da ürünün her alış satış işleminde değil ödenmesi gereken bir vergi türü değildir. Mal ya da ürünün ithal edilmesi ya da malın ilk alıcısına teslim edilmesi ile birlikte ödenmektedir. Özel Tüketim Vergisinin mükellefi ithalatçılar veya ilk satıcı olan kişi ya da firmalardır. Bugünkü halini Avrupa Birliği uyum sürecinde almış olmakla birlikte ÖTV, 1950′den beri uygulanan İstihsal Vergisinin devamı niteliğindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Genel