E-Beyan

E-Beyan

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların hazırlamaları ve göndermeleri gerekli olan beyannameler konusunda vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlamak amacı ile internet üzerinde yer almakta olan resmi web sitesi üzerinden bir uygulamayı hizmete sunmuştur.

İnternet üzerinde yer almakta olan ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmete sunulmuş olan e-beyan uygulaması sayesinde vatandaşlar artık beyanname gönderimlerini buradan çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde yapabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer almakta olan bu uygulama sadece elektronik ortamda gönderilmesi uygulaması tam otomasyona geçmiş vergi dairelerine verilecek beyannameleri dahiline almaktadır.

E-Beyan Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu noktada da e-beyan uygulamasından yararlanabilmek için mükelleflerin, Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formunu doldurarak bağlı bulundukları vergi dairesine bizzat, tüzel kişilik şeklinde faaliyette bulunanların ise kanuni temsilcilerinin müracaat etmeleri gereklidir.

Mükelleflerin ise söz konusu uygulamadan yararlanabilmesi için, bağlı bulundukları vergi dairelerine Elektronik Beyanname Gönderme Talep Formunu doldurarak müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Beyanname Düzenleme Programını, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili sayfasından indirebilirsiniz.
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Genel