E-Beyan

E-Beyan

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların hazırlamaları ve göndermeleri gerekli olan beyannameler konusunda vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlamak amacı ile internet üzerinde yer almakta olan resmi web sitesi üzerinden bir uygulamayı hizmete sunmuştur.

İnternet üzerinde yer almakta olan ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmete sunulmuş olan e-beyan uygulaması sayesinde vatandaşlar artık beyanname gönderimlerini buradan çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde yapabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer almakta olan bu uygulama sadece elektronik ortamda gönderilmesi uygulaması tam otomasyona geçmiş vergi dairelerine verilecek beyannameleri dahiline almaktadır.

E-Beyan Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu noktada da e-beyan uygulamasından yararlanabilmek için mükelleflerin, Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formunu doldurarak bağlı bulundukları vergi dairesine bizzat, tüzel kişilik şeklinde faaliyette bulunanların ise kanuni temsilcilerinin müracaat etmeleri gereklidir.

Mükelleflerin ise söz konusu uygulamadan yararlanabilmesi için, bağlı bulundukları vergi dairelerine Elektronik Beyanname Gönderme Talep Formunu doldurarak müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Beyanname Düzenleme Programını, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili sayfasından indirebilirsiniz.
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain