Dul Yetim Maaşı Başvurusu

Dul Yetim Maaşı Başvurusu

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın vefat etmeleri halinde geride kalan hak sahipleri olan eş, çocuklar ve bakıma muhtaç anne ve baba mağduriyet yaşamaması amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu bu hak sahiplerine dul  maaşı bağlamaktadır. Bu sayede bu hak sahipleri çeşitli sosyal ve sağlık haklarından da yararlanabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Dul Yetim Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefat etmeleri halinde geride kalan hak sahiplerinin dul ve yetim maaş başvurusu için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında hak sahiplerinin ikamet edilen nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kaydı örneği, nüfus kayıt örneğine göre doldurulacak kimlik araştırma belgesi alınması gerekmektedir.

Bunun dışında ayrıca 18 ila 25 yaş arasında olan erkek çocuklarının öğrenim gördükleri okullarından tasdikli öğrenim belgesi alması gerekmektedir. Bu gibi belgelerin kısa bir süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna alınan belgelerin mühür ve damgalı olan asıllarının gönderilerek dul ve yetim maaş başvurusu tamamlanabilmektedir.
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. hakan diyor ki:

    babam dan maaş almak istiyorum

Yorum Yaz

e-sgk.net, sgk haberleri ve sgk konularına eksiksiz ve doğru bir şekilde tek bir kaynak üzerinden ulaşmanızı sağlamak, Sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama işlemlerini nasıl ve hangi bağlantılar aracılığı ile yapılacağını, tc kimlik no kullanarak sgk gün sayısını öğrenmek, genel sağlık sigortası kapsamında kimlerin gss sitemine dahil olması gerektiği, e devlet şifresinin nasıl alınacağı ve kaybedilmesi halinde yeniden almak için ne gibi işlemlerin gerektiği, emekli aylık bilgisi, Ssk hizmet dökümü , hizmet süreleri ve ne kadar olması gerektiği, yurt dışı borçlanmasının nasıl yapıldığı, askerlik borçlanması yapılarak nasıl emekli olunabildiği, doğum izni ve süt izni süresinin anne ve babalar için ne kadar olacağı, e-sgk üzerinden hangi işlemlerin yapıldığı, 2022 özürlülük maaşı ve sorgulama yapma, şifresiz sgk sorgulama ve eski kurum olan ssk ve ssk sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı, bağkur bilgilerine ulaşabilme, ne zaman emekli olurum ,yaşlılık aylığı ve dul maaşının nasıl alındığı ve daha bir çok konuda gerekli, güncel ve güvenli bilgiler içermektedir.
www.e-sgk.net Domain