Dul – Yetim Maaş Başvurusu Ve İşlemleri

Dul – Yetim Maaş Başvurusu Ve İşlemleri

Dul – Yetim Aylığı Başvurusu Ve İşlemleri
Dul – yetim maaş başvurusu ve işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan işlemler arasında yer almaktadır. Dul ve yetim aylığı, sigortalı olarak çalışmakta iken ya da sigortadan emekli olan kişilerin vefat etmesinin ardından SGK başvurmaları durumunda bağlanabilmektedir. Gerekli şartların yerine getirilmesinin ardından aylık bağlanması mümkün olmaktadır. Dul – yetim aylığı maaş başvurusu ve işlemleri için sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezlerine evraklar teslim edilebileceği gibi Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapılarak da işlemler başlatılabilmektedir.

Sigortalı kişinin vefat etmesinin ardından ölümünün nüfus kütüklerine işlenmesinin ardından kuruma başvuru yapılabilmektedir. Dul ve yetim aylıkları, vefat eden sigortalının çocuk sayısına ve dul eşine bağlı olarak farklı oranlarda ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kız çocuklarının evlenmesinin ya da sigortalı olarak işe girmelerinin ardından yetim aylıkları kesilmektedir. Ancak işten ayrılmaları ya da eşlerinden ayrılmaları durumunda ise yetim aylıklarını almaya tekrar hak kazabilmektedir. Dul maaşı alınabilmesi için ilgili kişinin vefat eden sigortalının resmi nikahlı eşi olması gerekmektedir. Aksi durumlarda dul maaşı alabilmesi söz konusu olamamaktadır. Dul – yetim maaş başvurusu ve işlemleri tamamlanmasının ardından aylıklar belirlenen banka aracılığı ile alınabilmektedir.

 
Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 10 yorum yapıldı:

 1. dürdane er diyor ki:

  merhaba,yetim maaşı için başvurdum fakat diğer kız kardeşim 2 yıldır alıyor ve ben başvurduktan sonra borç bildirim yazısı geldi ve 8.000 TL civarı bir rakam yazmaktadır.SGK’YI aradım fakat öyle birşey yok dedi ne demek bu…tşk

 2. elif diyor ki:

  10.07.2013 tarihi itibari ile işyerimin kapanması sebebiyle işten ayrıldım. işsizlik maaşı için başvurdum. Ay başında maaşımın bağlanacağı bilgisi geldi. Ayrıca Babam 2008 yılında vefat etti. ssk emeklisi idi. Babamdan bağlanacak olan maaşın tek varisi benim. dul ve yetim aylığına başvurabilir miyim? iki maaşı da alma hakkım var mıdır?
  teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Elif hanım iki maaşı aynı anda alamazsınız.Ancak siz yinede SGK müdürlüğüne danışınız.

 3. nur diyor ki:

  merhaba, benim bir sorum olacaktı. annem vefat eden babamın maaşından feragat edip dedemin aylığın başvurmak istiyor,bende babamdan kalan maaş için başvuruda bulunacağım. bize önce annemin babamın maaşından feragat ile dedemin maaşı için talep dilekçesi benim de babamın maaşı için talep dilekçesi yazmamız gerektiği söylendi ama nereye yazılacak,nasıl yazılacak bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

 4. dilek diyor ki:

  Ben ikinci evliligimden de bosandim.babamin ve annemin maasi icin basvurdum.bir bucukay oldu bir bilgi alamiyorum.nekadar surede maasa baglanirim.

 5. Zübeyde Tan diyor ki:

  Merhaba ben babam vefat ettigi için sağlığından yararlanıyorum yetim aylığı alyorum.arada mevsimlik iş için ssk yapıyorlar.ben tekrar babamın ssk sından yaranlanabilir miyim?ne yapmam gerekir?kolay gelsin.

 6. hakan diyor ki:

  benim babam vefat etti babamdan maaş almak istiyorum da once de başvuruda bulunmustum

 7. hakan diyor ki:

  yetim maaşı balayın bana aylık rica ediyorum bana lütfen

  1. hakan diyor ki:

   yetim maaşı bayın bana

 8. hakan diyor ki:

  yetim maaş lütfen

Yorum Yaz

Genel