Bağkur Prim Borçlarının Affı

Bağkur Prim Borçlarının Affı

Bağkur Prim Borçlarının Affı
2013 yılında Bağkur affı meclisten geçti ve 60 gün ile daha fazla prim borcu olmasından dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağkurluların borçları silindi. Ülkemizde daha çok çiftçi ve esnafı ilgilendirmekte olan bu bağkur affı çerçevesinde devlet milyonlarca alacağına af getirerek vazgeçmiş oldu. Bu sayede de bağkur prim borcu olmasından kaynaklı olarak sağlık kurumlarından sigorta kapsamında hizmet alamayanların 4b borçları silinmiş oldu. Bağkurlu olan ancak prim borcu olmasından dolayı sağlık kurumlarından sağlık hizmeti alamayan kişiler çalışan ya da emekli anne, baba ya da eşlerinin sigortalarını kullanarak sağlık hizmeti almaya başladı.

Ancak bu durum kanunlara aykırı olduğu için de bağkur borcu olup sağlık hizmeti alamamasından dolayı eş ya da anne, babasının sigortasından yararlanarak sağlık hizmeti alan kişilere borç çıkarıldı. Çünkü kişinin sigortası olduğu için bir başkasının sigortasından yararlanması mümkün değil. Bağkur affı ile bu durumda olan yüzlerce kişiye çıkarılmış olan borçlar affedilerek borçları silindi. Bu şekilde olan kişiler artık kendilerine çıkarılan borçları ödemeyecekler. Milyonlarca liralık alacağından vazgeçen Sosyal Güvenlik Kurumu bu defa alacağı prim borçlarını tahsil etmek için çalışmalara başladı. Bu şekilde kurum bağkur affı nedeni ile vazgeçtiği alacaklarını primler yolu ile tahsil etmek için çalışmaktadır.
Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. Ömer diyor ki:

    Benim 2003 de bağkur girişim var daha sonra 2007 yılının sonunda sigortalı işe başlaadım.2011 tılının 8.ayında tekrar kendi adıma şirket açtım ve bağkurum aktif durumda fakat hiç ödeme yapmadım .Toplamda 6 yıl 6 ay borçlu gözüküyorum. Bu af Haberlerini duyunca SGK ya başvuru yaptım ama sadece emeklılerı ılgılendırdıgını söylediler .Lütfen yardımcı olun nereye başvurmalıyım ve cezasını ödemeden nasıl yararlanabılırım Hiçbir saglık kurumundanda faydalanmıyorum. Teşekkür ederim iyi Çalışmalar…

  2. ali poyraz diyor ki:

    eşimin 2011 nisan ayndan beri bagkura borcu var 2014 subat ayında doğum yapacak sağlıktan parasız nasıl yararlanacak

  3. Belgin diyor ki:

    Bağkur cezalarının affı için başvuracağımzı form örneklerini nereden bulabiliriz? sgk.gov.tr adresinde bu yeni torba yasa kapsamında formları göremedim.

Yorum Yaz

Genel