Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Borç Sorgulama

 Bağkur Borç Sorgulama
Bağkur, küçük büyük esnaf, serbest meslek sahipleri ve sanatkârların yaptırmak zorunda olduğu, bir sigorta şeklidir. SGK ( sosyal güvenlik kurumu )’da olduğu gibi, bu kurumda Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak çalışmakta olup, gerek mali gerekse idari açıdan bağımsız bir kamusal yapıya sahiptir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi,  BAĞKUR borç sorgulama da birçok web sayfasında, vatandaşlık şifresiyle giriş yaptıktan sonra sorgulanabilir. Fakat 15 Aralık 2011’den itibaren, internet aracılığı ile ve şifreli olarak yapılan BAĞ-KUR borç sorgulama bu tarihten sonra, ilgili sitelerde, şifresiz olarak çok daha rahat bir şekilde giriş yapılarak sorgulanabilmektedir.

BAĞ-KUR prim ödemeleri, SGK şubelerinden kişisel başvuru yapılarak, nakit ödenebildiği gibi online olarak kredi kartı ile de, kolayca yapılabilir. Bunun için ilgili web sayfasına giriş yapıldıktan sonra, sol tarafta bulunan seçeneklerden kredi kartı ile prim ödeme butonunun, tıklanması yeterlidir. Site sizi Ziraat Bankasının ilgili sayfasına yönlendirecektir. Kişisel başvuru yoluyla ya da,  internet üzerinden yapılan BAĞKUR borç sorgulama işlemine ek olarak, sms yolu ile bilgilendirme hizmeti de bulunmaktadır.

Sms bilgilendirme hizmetinden yararlanmak isteyen Bağkurluların, ilgili web sitesinden e-sgk/sms seçeneği üzerinden, sms hizmetleri için bilgi giriş ve güncelleme bölümüne giriş yapmaları gerekmektedir.Bu bölümde kullanıcılardan istenen kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri eksiksiz ve doğru olarak giriş yapıldıktan sonra, sms hizmeti aktif hale gelmekte ve kullanıcı bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Hızla gelişen teknolojiye paralel olarak, yenilikten ve değişimden yana bir yönetim anlayışı sayesinde önceleri en ufak bir işlemi yapmayı bırakın da, basit bir sorgulamanın bile saç baş yoldurttuğu, ağır bürokrasinin izlerinin yok olduğunu görmekteyiz. Bu durum, gelecek açısından aynı şekilde gittiği takdirde, oldukça umut vaat edici bir görüntü çizmektedir.  Artık insanlar, bu teknoloji sayesinde sıraya girmekten, saatlerce beklemekten, karşılarında somurtkan bir yüz görmekten kurtulmakta ve hemen hemen her kamusal işlemlerinde olduğu gibi, bulundukları yerden ayrılmak zorunda kalmadan, BAĞ-KUR’la ilgili bütün işlemlerini  ( hizmet sorgulama, prim ödeme vb.) kahvelerini yudumlayarak gerçekleştirebilmektedir.
Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. ülkü taş diyor ki:

  bağkurdan gss ye geçiş yaptık fakat şifremi unuttum sorgulayamıyorum ne yapayım

  1. admin diyor ki:

   Ülkü hanım eğer bahsettiğiniz şifre e devlet şifresi ise ptt şubesinden yeniden almanız gerekiyor.

 2. dogan budak diyor ki:

  borcumu ögrenmek için

Yorum Yaz

Genel