Alo 113 Hattı

Alo 113 Hattı

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan birisi de sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddet olaylarıdır. Bu kapsamda son birkaç yıldır ülke genelinde sağlık çalışanlarına yönelik olarak şiddet olayları oldukça artış gösteriyor. Sağlık çalışanlarına karşı oluşan bu şiddet olaylarının engellenebilmesi ve sağlık çalışanlarının korunabilmesi amacı ile Sağlık Bakanlığı tarafından büyük bir adım atıldı.

Alo 113 Hattının Avantajları

Sağlık çalışanlarının korunabilmesi konusunda herhangi bir sağlık çalışanına yönelik olarak gerçekleştirilecek bir saldırıda ALO 113 hattı hizmet vermektedir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan bu danışma merkezi, 24 saat sağlık çalışanlarına hizmet veriyor.

Beyaz masa olarak adlandırılan bu serviste sağlık çalışanına yönelik herhangi bir şiddet olayı gerçekleştiğinde kurum yöneticileri tarafından anında ALO 113 hattı servislerine gerçekleştirilecek bildirim yapılması gerekmektedir. Gerçekleşen bir olay ile ilgili olarak bildirim üzerine beyaz kod birimi, olayın adli makamlara bildirilip bildirilmediğini araştıracak ve netice olarak bildirilmediği anlaşıldığında ise olayı derhal adli makamlara bildirecektir.

Beyaz kod birimi, ayrıca sağlık çalışan ya da çalışanlarına karşı şiddet olayının gerçekleştiği sağlık kurumunun hukuk birimlerine de olayın bildirildiğini teyit edecektir.
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Genel