4C Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi

4C Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almakta olan Emekli Sandığı’na yani 4C’ya bağlı olarak çalışmakta olan vatandaşların işten ayrılmaları durumunda bunun en kısa süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriminin yapılması gerekmektedir.

4C İşten Ayrılış Bildirgesi Verilmesi

Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumuna 4C sigortalı işten ayrılış bildirisinin iş veren tarafından yapılması gerekmektedir. Bu noktada 4C sigortalı işten ayrılış nedenleri arasında deneme süreli iş sözleşmesinin iş veren tarafından fesih edilmesi, deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından fesih edilmesi ve belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından fesih edilmesi yani istifa edilmesi gibi nedenler yer almaktadır.

Bunun dışında ise belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi, belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi, emeklilik ya da yaşlılık veya toptan ödeme nedeniyle, malulen emeklilik nedeni ile ölüm ve iş kazası sonucu ölüm nedenleri ile hukuken gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada bu 4C sigortalı işten ayrılış bildirisinin iş veren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işlemler hem iş yeri için hem de iş veren için uygulanmaktadır.
Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Genel